Někdo vybral zisky, někdo vyčkává

První den nového obchodního týdne nepřinesl žádný velký zvrat. Koruna i nadále posilovala, a to až téměř k hranici 25,40 za euro. Vzápětí však přišla vlna vybírání zisků, která kurz posunula k hodnotám o pár haléřů slabším. V případě eura byl vývoj podobný, avšak o něco akčnější.

Vývoj kurzu koruny popohání především vidina dalšího zvýšení sazeb, kterou v minulém týdnu podpořil sám guvernér ČNB Jiří Rusnok (asi nejlépe tuto představu reflektovaly sázky na vyšší sazby skrze kontrakt FRA 1×4). K této spekulaci by v dohledné době měla přispět především v pátek zveřejněná revize HDP za třetí kvartál (předběžný odhad +0,5 % q/q, +5 % y/y), která zároveň přinese konkrétní strukturu vývoje produktu. Důraz bude přitom kladen především na segment spotřeby, pozadu ale nezůstanou ani investice (soukromé i veřejné).

Právě výhled vyšších sazeb přiměl švýcarskou banku UBS ke změně očekávaného vývoje kurzu koruny. Predikce banky nově posunuly tříměsíční kurz české měny z 25,70 na 25,30 EURCZK, v případě šestiměsíčního vývoje pak z 25,50 na 25,10 EURCZK a ročního z 25,50 na 25,00 EURCZK.

„Očekáváme, že Česká národní banka bude v utahování měnové politiky nadále pokračovat,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytického týmu UBS. Banka však zároveň varovala, že „technickou překážkou dalšího posilování koruny představuje otevřená expozice zahraničních investorů v korunových aktivech“.

Koruna během včerejšího dne zpevnila krátce k hranici 25,41 za euro. Poté se však kurz, vinou uzavírání části dlouhých pozic, posunul na o něco slabší hodnoty kolem 25,44 EURCZK. Aktuálně se domácí měna obchoduje na 25,43 za euro.

Z hlediska domácího dění dnes nebudou zveřejněna žádná klíčová data. Dočkáme se však vystoupení šéfa ČNB Rusnoka, a to na konferenci Výhled ekonomiky, která začíná v 9:00 v Praze v Hotelu InterContinental.

Obdobný scénář bylo možné pozorovat i na euru. To nejprve zpevnilo nad 1,950 EURUSD, aby poté malou část těchto zisků odepsalo. Ve výsledku společná evropská měna krátce atakovala hranici 1,196 EURUSD, tedy více než dvouměsíční maximum, poté spadla pod 1,190 EURUSD, což je hodnota, kolem které se obchoduje dnes ráno.

Euru pomáhá nejen slušná makroekonomická základna, ale především i uklidnění německé politické situace, která i přes veškeré spekulace z minulého týdne přináší určitou naději na zformování nové vládnoucí koalice.

Co se týče dat, během pondělí nepřišla z Evropy ani z USA žádná klíčová. Dnešní den bude zajímavější, alespoň pokud jde o Spojené státy. V tomto případě se dočkáme jednak ukazatelů spotřebitelské důvěry za listopad, ale především vystoupení příštího guvernéra Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který promluví před Bankovním výborem amerického Senátu. Očekává se, že by Powell mohl alespoň nastínit, jakým směrem by se měla americká centrální banka pod jeho vedením ubírat.

 

Newsletter