Nelehký život investičního bankéře…

Finanční svět, a nejen ten, je stále otřesen pátečním výsledkem britského referenda o odchodu země z Evropské unie. Následný propad naprosté většiny trhů zasáhl jak individuální, tak i institucionální investory, kteří spoléhali na tolik avizovanou převahu zastánců EU. Pravdou je, že v případě druhé zmiňované skupiny šlo o stav, který jí není zas tak úplně neznámý, alespoň co se týče vývoje posledních šesti měsíců.

Podle informací datové společnosti Dealogic zažívá segment investičního bankovnictví opravdu těžké časy. Za první polovinu roku dosáhli bankéři z desítky největších trhů příjmů o velikosti zhruba 31,4 miliardy dolarů. Zajímavé číslo, řeknete si, ovšem pokud zapátráte v historii, zjistíte, že jde o meziroční propad o 25 % a zároveň o nejhorší výsledek první poloviny roku od 2010.

Z hlediska vybraných zemí se nejvíce nedařilo Německu, kde byl pozorován propad o 52 %. Hned za ním následuje Itálie s -31 %, třetí příčka pak patří Austrálii, která se dostala na 623 milionů dolarů, což odpovídá meziročnímu propadu o velikosti 30 %.

Zda se tato situace zlepší, můžeme jen hádat. Pravdou je, že aktuální dění a jeho pravděpodobné dopady peněženky bankéřů hned tak nenaplní. Pokud se zaměříme ještě dále než jen na otázku brexitu, ve hře je stále problém rostoucího čínského zadlužení, stejně tak i otázka globální úrokové politiky, která bankéře zatěžuje především z hlediska zavádění záporných úrokových sazeb.

Inu, páni bankéři, budete se muset ještě moc snažit, aby vaše výsledky opět dosáhly oněch astronomických čísel, kterých jsme byli kdysi svědky….

Newsletter