Nelehký život prodejce „trávy“ aneb uložení „marihuanových“ peněz

Marihuanový byznys v sobě skrývá obrovský potenciál. Obzvláště se to týká USA, kde byl volný prodej „trávy“ legalizován hned v několika státech.  Avšak není všechno zlato, co se třpytí. Prodej marihuany má proti sobě silného nepřítele. Je jím federální bankovní zákon. Ten zakazuje bankám přijímat vklady mající původ, byť v legálním, prodeji drog. Prodejcům tak nezbývá nic jiného, než skladovat obrovské množství hotovosti. To by se však v brzké době mohlo změnit.

Berňák a banky aneb noční můry (nejen) prodejců marihuany

Shuan Gindi, majitel coloradského obchodu s „trávou“, se již několik měsíců pokouší uložit své peníze v bance. Marně, již osm bankovních domů mu asi po týdnu zrušilo jeho účet, jakmile zjistily původ „skladovaných“ financí. Není se čemu divit. Dle informací amerického ministerstva financí funguje v USA více jak 7600 bank, přičemž pouze 220 z nich přijímá vklady od prodejců marihuany.

Marihuana a stát Colorado

Na obzoru se však objevuje možné řešení, kterým je americko-indiánský bankovní systém. S tímto návrhem přišel Anthony Rivera, absolvent Harvard Business School a „náčelník“ indiánské organizace Acjachemen Nation. Dle jeho názoru mohou ostatní státy s klidem legalizovat marihuanu, jelikož jeho společnost CannaNative pracuje na tom, aby spojila producenty „trávy“ s „náčelníky“ 566 indiánských organizací. Ti by pak společně se svými finančními experty, kteří mají zkušenosti se správou kasin, mohli vytvořit alternativní bankovní systém, jenž by mohli využívat právě obchodníci s marihuanou. Chytili by se tak příležitosti, které se bojí i ostřílení hráči jako JP Morgan či Wells Fargo, a získali kus na v dolarech denominovaných 3miliardových tržbách, jež ročně prodej „trávy“ vynáší.

„Indiánská kasina jsou v podstatě malé banky,“ řekl pro Bloomberg Rivera. „Přijímají vklady a poté je spravují způsobem, který je neustále pod dohledem regulátorů,“ dodal.

Zaběhlá kasina

Rivera si klade za cíl vytvořit nový bankovní systém na základě zkušeností z 80. let, kdy byla zakládána první indiánská kasina. „V době, kdy byl indiánský hazard legalizován, jednotlivé kmeny nevěděly, jak takový byznys vůbec vést, a proto si najaly managementové společnosti, aby je to naučily,“ popsal Rivera tehdejší situaci.

V roce 2014 povolilo americké ministerstvo spravedlnosti indiánským kmenům využití marihuany pro lékařské, zemědělské a rekreační účely, jako se tomu stalo v několika státech. Jediným problémem tehdy byla teritoria některých kmenů, která přesahovala stanovené hranice jednotlivých států, a tedy i jejich zákony.

„Bereme ohled na Ústavu i na zákony. Chceme najít tu nejlepší právní cestu jak prosadit marihuanový byznys v každé rezervaci, a to jak v souladu se zákony a regulacemi jednotlivých států, tak i v rámci celé federace,“ tvrdí Rivera.

Marihuana láká velké hráče

Záplava pytlů plných peněz

Jakmile banky odmítnou přijímat vklady a vést účty marihuanovým společnostem, nezbývá nic jiného než skladovat hotovost ve vlastním trezoru. Michael Julian, managing director MPS Interantional, která se zabývá bezpečnostními systémy pro firmy marihuanového průmyslu, potvrdil, že podniky jsou nuceny utrácet stovky tisíc dolarů za vlastní trezory.

„Federální vláda a bankovní zákony nutí obchodníky s „trávou“ chodit po ulici s tisícovkami po kapsách a jezdit s auty narvanými hotovostí, kterou pak musí uložit u sebe doma. Faktem je, že takové podmínky staví podnikatele do velice nebezpečné pozice,“ popsal situaci Julian. Společnost CannaNative by tento problém mohla nakonec vyřešit.

Není to však pouze ona, kdo se snaží marihuanovým podnikům pomoci. Ve Státech funguje i aplikace Hypur. Ta si klade za cíl vypořádání administrativních povinností v rámci oddělení compliance, které musí banky podstoupit, pokud se rozhodnou spolupracovat s producenty „trávy“. Pro srovnání, bankovní úředník stráví kontrolou běžného účtu přibližně hodinu, v případě producenta marihuany je to zhruba 20, což je jeden z důvodů, proč bankovní instituce o takové klienty nestojí.

Začněte brát marihuanu vážně!

Newsletter