Němci budou mít minimální mzdu 8,5 eur. Co to udělá s ekonomikou?

Dolní komora německého parlamentu dnes drtivou většinou schválila plošné zavedení minimální mzdy 8,5 eura za hodinu. To je zhruba 230 korun. Hlasovat ještě bude horní komora, zřejmě hladce. Zákon má platit od příštího roku.

Na zavedení minimální mzdy tlačili zejména sociální demokraté (SPD), koaliční partner vlády kancléřky Angely Merkelové.

Kritici tvrdí, že stanovení minimální mzdy může ohrozit pracovní místa, zvláště v málo placených odvětvích a bývalé komunistické části země. Podle SPD je však zavedení minimální mzdy nutné k zastavení sociálních rozdílů v zaměstnanosti.

„Těžce pracující, levní a nechránění. To byla realita pro miliony zaměstnanců v Německu. To už je nyní minulost,“ uvedla ministryně práce Andrea Nahlesová, jejíž ministerstvo mělo na starosti vypracování návrhu zákona, v projevu v Spolkovém sněmu.

Mnichovský ekonomický institutu ale Ifo odhadl, že zavedení minimální mzdy by mohlo stát ekonomiku až 900 tisíc pracovních míst. Nahlesová a nadace Hanse Böcklera, která má blízko k odborům, vehementně ujišťují, že zavedení minimální mzdy nebude mít žádné negativní účinky.

V Německu, na rozdíl od většiny zemí Evropské unie, dosud zákon výši minimální mzdy nestanovoval. Nejnižší platy určovaly v některých odvětvích dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Úroveň minimální mzdy se tak lišila podle oborů i podle spolkových zemí. Německo se bránilo zavedení minimální mzdy, protože to považovalo za politické zasahování do jednání o mzdách mezi odbory a zaměstnavateli.

Nový zákon zahrnuje více výjimek, než bylo původně stanoveno. Výjimky mají umožnit hladký přechod k novému systému. Některé sektory budou mít na zavedení minimální mzdy dva roky. Nižší mzdu mohou mít za určitých podmínek také některé skupiny, jako krátkodobí stážisté, sezonní pracovníci, mladší 18 let nebo dlouhodobě nezaměstnaní po dobu šesti měsíců od nástupu do práce.

Sada výjimek je terčem kritiky odborů. „Kvůli vysokému počtu výjimek koalice brutálně amputovala minimální mzdu,“ řekl již o víkendu šéf vlivného odborového svazu Verdi Frank Bsirske. „V krátkém období bude minimální mzda dále stimulovat ekonomiku, ale v dlouhém období by se mohla stát problémem pro mezinárodní konkurenceschopnost,“ řekl k zavedení minimální mzdy naopak hlavní ekonom ING Carsten Brzeski.

Spolková rada by podle DPA měla o zákonu hlasovat příští týden v pátek, na svém posledním zasedání před letními prázdninami. V České republice je nejnižší mzda nad úrovní 50 korun za hodinu.

Newsletter