Němci si pozvali Draghiho na kobereček

Evropský výbor německého parlamentu si pozval k rozhovoru šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Opatření ECB, která má na starosti měnovou politiku v zemích eura, se v Německu stala terčem kritiky. Podle některých politiků prý poškozuje tamní střadatele. Zodpovídat se v parlamentu některé z 19 členských zemí eurozóny není pro prezidenta ECB obvyklé. Draghi tak naposledy učinil v roce 2012, rovněž v Německu.

Pozvánku pro Draghiho do evropského výboru potvrdil jeho předseda Gunther Krichbaum, který je členem křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Jde podle něj o „pozvání, nikoli předvolání“.

Německému deníku Bild Draghi tento týden řekl, že je do německého Spolkového sněmu ochoten přijít. Podle zdroje agentury Reuters stane před německými zákonodárci pravděpodobně po letních prázdninách. Datum ale prý ještě nebylo stanoveno.

ECB: Sazby i QE beze změn, nákup firemních bondů začne v červnu

ECB se již zhruba rok snaží podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně přílivem nových peněz, rekordně nízkými úrokovými sazbami či levnými úvěry finančnímu sektoru. Politici z kancléřčiny strany si ale v poslední době stále víc stěžují na to, že ve spořivém Německu tato opatření poškozují střadatele a důchodové fondy, jimž klesají výnosy z investic. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble tento měsíc prohlásil, že politika ECB by mohla podkopat podporu Němců pro evropskou integraci, a naznačil, že zčásti stojí za nárůstem popularity pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD).

Jeden z hlavních kritiků extrémně uvolněné měnové politiky ECB, šéf německé centrální banky Jens Weidmann dnes ale ECB před kritickými hlasy ve své vlasti bránil. Úkolem centrální banky není zaručovat výnosy střadatelů, ale dosahovat inflačního cíle, prohlásil. Vzhledem k nízkému výhledu inflace v eurozóně a pomalému zotavování její ekonomiky je „expanzivní zaměření měnové politiky nyní adekvátní“, prohlásil podle textu svého projevu dnes v Mnichově.

Draghi před dvěma týdny uvedl, že ECB, která má sídlo ve Frankfurtu, je nezávislá a řídí se zákony, nikoli politiky.

 

Newsletter