Němci zpřísnili azylové zákony, Slovinci se bouří

Už více než 9000 migrantů překročilo od dnešní půlnoci hranici z Chorvatska do Slovinska. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura DPA. Od minulé soboty, kdy se Slovinsko stalo novou tranzitní zemí na takzvané balkánské trase, už přes dvoumilionový stát prošlo více než 58.000 lidí. V Německu dnes vstoupily v platnost nové přísnější azylové zákony.

Slovinské vedení dnes vyzvalo Evropskou unii, aby přijala „okamžitá opatření“ k zastavení proudu migrantů. Premiér Miro Cerar v prohlášení konstatoval, že reakce EU musí být bezodkladná a operativní. Podle slovinského premiéra by mělo být rozhodnuto na nedělním summitu deseti států střední a jihovýchodní Evropy, jemuž bude přítomen šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Ještě důraznější slova než premiér zvolil později slovinský prezident Bohut Pahor. Pohrozil, že pokud nedělní summit v Bruselu nepřinese přijatelné řešení přistěhovalecké krize, nevelká alpská země bude jednat sama. „Slovinsko se nemůže stát zónou, v níž se uprchlíci nahromadí v případě, že Rakousko a Německo zavřou hranice. Naše země si s tím neporadí,“ citovala hlavu státu slovinská agentura STA.

Pahor neupřesnil, jaké kroky by Slovinsko mohlo podniknout. Agentura AP ale s odvoláním na slovinské politiky napsala, že Lublaň by mohla postavit plot na hranici s Chorvatskem.

Robejškův Institut 2080 nabídl plán zvládnutí imigrace. Jaký?

Asi 1500 migrantů přespalo z pátku na dnešek také v táborech v rakouské spolkové zemi Korutany. V ranních hodinách úřady začaly s jejich přepravou k německé hranici. V jednom z korutanských záchytných zařízení drželi v pátek podle listu Kleine Zeitung někteří migranti hladovku. Chtěli si tak prý vynutit rychlejší cestu dál do Německa.

Chování Rakouska v migrační krizi kritizoval v rozhovoru poskytnutém deníku Bild bavorský ministr financí Markus Söder. „Způsob, jakým uprchlíky do Německa nechávají jen tak beze všeho projít, je nepřijatelný,“ uvedl. Podle něj by německé úřady měly Rakousku zadržené migranty posílat zpět, aby si tím vynutilo dodržování platných pravidel.

V Německu dnes vstoupily v platnost nové zpřísněné azylové zákony. Opatření mimo jiné rozšiřují počet takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nemají na azyl nárok, a to o Albánii, Kosovo a Černou Horu. První deportace neúspěšných žadatelů se očekávají již začátkem příštího týdne. Německý Spolkový sněm zmíněné azylové zákony přijal před týdnem a původně měly začít platit až 1. listopadu.

Bild: Příliv imigrantů do Německa letos může dosáhnout 1,5 mil. lidí

Německá kancléřka Angela Merkelová ve videopříspěvku slíbila uprchlíkům s vyhlídkou na získání azylu 600hodinový integrační kurz. Začít by měl ještě během azylového řízení a jeho hlavním cílem by mělo být osvojení němčiny, což by mělo podle Merkelové přispět hlavně k uplatnění azylantů na trhu práce. V kurzech by se lidé měli dozvědět také něco o německých dějinách, kultuře a právním a politickém systému.

Bulharsko, Srbsko a Rumunsko jsou připraveny uzavřít své hranice, pokud s cílem zastavit příliv migrantů do svých zemí k podobnému kroku přistoupí také Německo a Rakousko. Po setkání se svým srbským a rumunským protějškem v Sofii to dnes uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Státy ležící na takzvané balkánské trase by měly v zájmu zmírnění migrační krize společně hledat řešení na nedělní schůzce v Bruselu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter