Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Německá ekonomika překvapivě zrychlila, francouzská přibrzdila

Německá ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předešlém kvartálu. V dnešním předběžném odhadu to sdělil spolkový statistický úřad. Analytici v průzkumech Bloomberg a Reuters shodně odhadovali, že hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky ve v posledních třech loňských měsících zvýšil o 0,3 procenta. 

Meziroční růst německé ekonomiky v závěru roku zrychlil z 1,2 % na 1,6 %, přičemž očekávání analytiků bylo nastaveno na zopakování 1,2% tempa. Největší evropské ekonomice pomohla k nečekaně silnému růstu domácí poptávka. 

Za celý loňský rok stoupla německá ekonomika podle zpřesněných údajů o 1,6 procenta. Statistický úřad před měsícem ve svém prvním odhadu růst za uplynulý rok odhadl na 1,5 procenta. V roce 2013 se německý hrubý domácí produkt zvýšil pouze o 0,1 procenta. 

Německá centrální banka Bundesbank v lednu prohlásila, že ekonomika překonala „slabou fázi“ ze začátku loňského roku a prospěl jí propad cen ropy. Dalším pozitivním impulsem může být kvantitativní uvolňování ECB. 

Německá ekonomika sestoupila do deflace

Německý průmysl v prosinci udržel těsný růst

Nevyrovnanost oživení v eurozóně ukazuje také dnes zveřejněný údaj o vývoji druhé největší ekonomiky regionu. Růst francouzského HDP ve 4Q zpomalil na 0,1 % z 0,3 % ve třetím čtvrtletí. Toto zpomalení nicméně ekonomy nepřekvapilo. V meziročním srovnání francouzská ekonomika ubrala na tempu o polovinu, tj. na 0,2 % z 0,4 %, při očekávání 0,3% růstu. 

Evropský statistický úřad dnes v 11 hodin středoevropského času zveřejní údaj o růstu ekonomiky celého regionu. Analytici očekávají, že ekonomika eurozóny si ve 4Q udržela 0,2% tempo růstu mezikvartálně, resp. 0,8% tempo meziročně.

Newsletter