Německá ekonomika překvapivě zrychlila, francouzská přibrzdila

Německá ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předešlém kvartálu. V dnešním předběžném odhadu to sdělil spolkový statistický úřad. Analytici v průzkumech Bloomberg a Reuters shodně odhadovali, že hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky ve v posledních třech loňských měsících zvýšil o 0,3 procenta. 

Meziroční růst německé ekonomiky v závěru roku zrychlil z 1,2 % na 1,6 %, přičemž očekávání analytiků bylo nastaveno na zopakování 1,2% tempa. Největší evropské ekonomice pomohla k nečekaně silnému růstu domácí poptávka. 

Za celý loňský rok stoupla německá ekonomika podle zpřesněných údajů o 1,6 procenta. Statistický úřad před měsícem ve svém prvním odhadu růst za uplynulý rok odhadl na 1,5 procenta. V roce 2013 se německý hrubý domácí produkt zvýšil pouze o 0,1 procenta. 

Německá centrální banka Bundesbank v lednu prohlásila, že ekonomika překonala „slabou fázi“ ze začátku loňského roku a prospěl jí propad cen ropy. Dalším pozitivním impulsem může být kvantitativní uvolňování ECB. 

Německá ekonomika sestoupila do deflace

Německý průmysl v prosinci udržel těsný růst

Nevyrovnanost oživení v eurozóně ukazuje také dnes zveřejněný údaj o vývoji druhé největší ekonomiky regionu. Růst francouzského HDP ve 4Q zpomalil na 0,1 % z 0,3 % ve třetím čtvrtletí. Toto zpomalení nicméně ekonomy nepřekvapilo. V meziročním srovnání francouzská ekonomika ubrala na tempu o polovinu, tj. na 0,2 % z 0,4 %, při očekávání 0,3% růstu. 

Evropský statistický úřad dnes v 11 hodin středoevropského času zveřejní údaj o růstu ekonomiky celého regionu. Analytici očekávají, že ekonomika eurozóny si ve 4Q udržela 0,2% tempo růstu mezikvartálně, resp. 0,8% tempo meziročně.

Newsletter