Německá ekonomika se očima firem dál horší. Již šestý měsíc

Němečtí podnikatelé dál ztrácí důvěru v největší ekonomiku Evropy. Jasně to ukazuje sledovaný index institutu Ifo, který v říjnu klesá již šestým měsícem v řadě. Tentokrát na úroveň 103,2 bodu ze zářijových 104,7 b. Ačkoli analytici další pokles očekávali, jeho míra je překvapila, jelikož konsensus byl nastaven na 104,5 b.

Podnikatelská nálada je nejhorší od konce roku 2012. Výsledky průzkumu mezi zástupci zhruba 7 tisíc společností navíc poukázaly na větší než očekávaný propad dvou dílčích indexů – pohled na současnou situaci i očekávání pro příštích šest měsíců. Ukazatel současných podmínek klesl o rovné dva body na 108,4 b. (za září přišla revize na 110,4 b.), zatímco index očekávání se snížil o bod na 98,3 b. Konsensy analytiků byly 110 b. a 99,2 b.

Šéf institutu Ifo Hans Werner Sinn tento měsíc varoval, že ekonomice eurozóny hrozí ztracená dekáda, pokud vlády jednotlivých zemí nepřitvrdí ve svém úsilí ve směru strukturálních reforem. Neočekává rozpad eurozóny, jako spíše dlouhé období stagnace, dokud evropské ekonomiky nezískají zpět svou konkurenceschopnost.

V opozici k sentimentu podnikatelů se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů. Index spotřebitelské důvěry v říjnu vzrostl na 8,2 b. z 7,1 b., zatímco ukazatel GfK mapující důvěru již za listopad se zvýšil o desetinu procenta na 8,5 b.

Německá vláda počítá po říjnovém zhoršení prognózy s letošním růstem německé ekonomiky o 1,2 procenta, pro rok 2015 čeká jen mírné zrychlení na 1,3 procenta. Ponurý výhled v říjnu nabídla i centrální banka Bundesbank, která varovala, že se Německo nebezpečně rychle řítí do recese, a pro druhou polovinu letošní roku předpovídá jen minimální, ne-li nulový hospodářský růst.

Newsletter