Německá ekonomika se zotavuje, meziročně nejrychlejší za pět let

AKTUALIZOVÁNO: Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí překvapila růstem o 0,4 procenta proti prvnímu čtvrtletí. Je dvojnásobný proti odhadům ekonomů a analytiků, kteří počítali pouze s 0,2% vzestupem. V meziročním srovnání pak rostla rychleji proti odhadům o tři až čtyři desetiny procenta. Tahounem růstu nejsilnější evropské ekonomiky jsou domácnosti a vládní výdaje. Achillovou patou jsou investice a brzdou bylo také stavebnictví.

Zatímco mezikvartální růst, který je zásadní, znamená zvolnění na 0,4 z 0,7 procenta, meziroční tempo růstu naopak výrazně zrychlilo a dosáhlo 3,1 procenta z předešlých 1,5 procenta. Na této úrovni je růst německé ekonomiky nejvyšší za posledních pět let.

„Jedná se o příznivou zprávu. Německo je nejvýznamnější odbytiště českého vývozu. Je tedy pozitivní, že meziročně vykazuje poměrně citelný ekonomický růst. Lze totiž čekat neochabující poptávku po českém vývozu. Příznivý je navíc nejen německý růst samotný, ale i jeho klíčové zdroje, tedy spotřeba tamních domácností a tamní vývoz. Lze předpokládat, že vyšší spotřeba německých domácností se promítne i do vyšší spotřeby do Německa dováženého zboží, včetně toho z ČR. A to, že německý vývoz vykazuje solidní úroveň, znamená, že by mohla růst poptávka po českých dovozech k našemu západnímu sousedovi. Ty jsou totiž z Německa často reexportovány na jiné trhy, například na čínský,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Solidní dynamiku růstu by si německá ekonomika měla udržet i ve třetím čtvrtletí, a to navzdory rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, soudí ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Takzvaný brexit letos podle odhadů banky sníží růst německé ekonomiky o 0,2 procentního bodu, takže ekonomika poroste v celém roce o 1,6 procenta místo původně očekávaných 1,8 procenta.

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vzrostla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.

Německá vláda v dubnu potvrdila, že v letošním roce by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni, odhad růstu na příští rok ale snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Německá centrální banka naopak začátkem června výhled ekonomického růstu Německa na letošní rok zhoršila na 1,7 procenta z dosavadní předpovědi 1,8 procenta. 

Podle Kovandy celkový dovoz do Německa jako takový aktuálně poklesl, to se však příliš netýká konkrétně dovozu z ČR. Ten byl podle předběžných údajů ve druhém čtvrtletí sice nepatrně slabší než ve čtvrtletí prvním, za celý letošní rok ale zatím vykazuje historicky nejlepší úroveň. „V každém z měsíců letošního prvního pololetí, od ledna do června, překonal český export do Německa svým objemem hranici sto miliard korun. To se zatím nikdy v historii nepodařilo. Dosavadní letošní vývoj týkající se objemu exportu do Německa tak přispívá k tomu, že ČR má z hlediska svého zahraničního obchodu našlápnuto k dalšímu rekordnímu roku,“ upozornil Kovanda.

Spolu s daty o růstu ekonomiky byla zveřejněna také spotřebitelská inflace. Ta vzrostla v červenci na 0,4 procenta a proti předešlému měsíci stoupla na dvojnásobek.  Inflace se tak v Německu dostala nejvýše od ledna, kdy rovněž činila 0,4 procenta. Stejným tempem vzrostly spotřebitelské ceny i proti předešlému měsíci.

Podle německé metodiky výpočtu stoupla meziroční inflace rovněž na 0,4 procenta z červnových 0,3 procenta. Meziměsíčně se ceny v tomto měření zvýšily o 0,3 procenta.

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 0,2 procenta, uvedl na konci července v rychlém odhadu evropský statistický úřad Eurostat. V červnu činila meziroční inflace 0,1 procenta. Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

Newsletter