Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Německá ekonomika sestoupila do deflace

Spotřebitelské ceny v Německu zaznamenaly v lednu meziroční pokles o 0,4 procenta, a největší evropská ekonomika tak poprvé od roku 2009 sklouzla do cenové deflace. Oznámil to v dnešních konečných údajích spolkový statistický úřad. Cenovou hladinu sráží zejména zlevňování energie v čele s pohonnými hmotami.     

Úřad v předběžné zprávě z konce ledna odhadoval, že ceny meziročně klesly o 0,3 procenta. V meziměsíčním srovnání se cenová hladina snížila o 1,1 procenta. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se ceny proti předchozímu měsíci propadly dokonce o 1,3 procenta a meziročně vykázaly pokles o půl procenta.     

Ceny v dopravě klesly proti prosinci o 1,3 procenta a meziročně byly nižší o 3,1 procenta. O 0,3 procenta v obou měřeních klesly ceny služeb pro domácnosti, včetně energie a vody. K lednovému poklesu přispělo i výrazné sezonní zlevnění oděvů a obuvi.     

Inflace v Německu v prosinci pod vlivem prudkého propadu světových cen ropy sestoupila na 0,1 procenta z listopadových 0,5 procenta. Eurozóna jako celek se přitom už v prosinci dostala do deflace poprvé od října 2009. V lednu se podle předběžných údajů Eurostatu meziroční pokles cen v eurozóně prohloubil na 0,6 procenta.     

Lednový údaje o inflaci ospravedlňují rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) podpořit ekonomiku eurozóny takzvaným kvantitativním uvolňováním měnové politiky. ECB se v lednu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky více než bilion eur (asi 30 bilionů Kč). 

Newsletter