Německá inflace je na maximu za 3,5 roku. Co na to Draghi?

Německá meziroční míra inflace se v lednu zvýšila na 1,9 procenta a zaznamenala nové maximum za tři a půl roku. Dostala se tak zhruba na úroveň oficiálního cíle Evropské centrální banky (ECB) pro celou eurozónu. To by banku mohlo přimět uvažovat o opouštění mimořádně uvolněné měnové politiky.

Euro tak v návaznosti na to výrazně oslabilo. Během dnešního dne dosáhlo svého minima za posledních jedenáct dní. Vůči dolaru se obchoduje na 1,069 EURUSD.

Další data přišla z americké ekonomiky. Osobní příjmy za prosinec vzrostly o 0,3 procenta oproti očekávaným 0,4 procenta. Osobní výdaje v prosinci rostly o 0,5 procenta dle očekávání. Dále byla zveřejněna data probíhajících prodejů domů, které překonala očekávání, když v prosinci meziročně rostla o 1,6 %.

Eurodolar by se tak měl držet v pásmu mezi 1,059 – 1,080 EURUSD.

Z české ekonomiky dnes byla zveřejněna nová makroekonomická prognóza ministerstva financí. Resort předpokládá, že loni dosáhl růst reálného HDP 2,5 procenta, přičemž k němu přispěly pozitivně domácí i zahraniční poptávka. Hospodářský růst byl po převážnou část roku 2016 doprovázen velmi nízkou inflací. V prosinci 2016 se však spotřebitelské ceny oproti očekávání meziročně zvýšily o 2,0 %, a inflace tak dosáhla inflačního cíle ČNB.

Ministerstvo financí v nové prognóze počítá s lepším růstem ekonomiky

Spotový kurz koruny vůči euru se však i nadále drží kolem 27,02 EURCZK.

Dolarkoruna se pak obchoduje na 25,29 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter