Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Německá spotřebitelská nálada se ještě víc zhoršila

Klíčové body

  • Dubnová spotřebitelská nálada v Německu dle dat institutu GfK klesla na -15,5 b.
  • Koruna se na páru s eurem pohybuje ve spodní oblasti aktuálního obchodního pásma poblíž 24,55 EURCZK.
  • Komoditní měny včera ztrácely na vlně propadu cen ropy.
Zdroj: Depositphotos

Vstup do nového obchodního týdne byl v rámci měřítek posledního měsíce vesměs klidný. Koruna se držela v pásmu 24,55 – 24,70 EURCZK a stejně jako zlotý uzavřela poblíž otevíracích hodnot. Forint jako jediná měna regionu ztrácel. Dolar si proti euru připsal mírné zisky a držel se lehce pod 1,1000 EURUSD. Prázdný ekonomický kalendář dnes oživí data z USA. Ráno jsme již mohli sledovat výsledek německé spotřebitelské nálady.

Hlavní událostí dne jsou data o spotřebitelské náladě v Německu a v USA. Ta německá již byla zveřejněna v 8:00 a její výsledek skončil na -15,5 b., což je horší než očekávaná hodnota na -14 b. a zároveň nejnižší hodnota od příchodu pandemie. Od té doby se tento ukazatel dostal do kladných hodnot pouze ve dvou měsících. Momentálně se spotřebitelská nálada v Německu pohybuje na dně už tak obecně špatné nálady, která mezi spotřebiteli v posledních dvou letech přetrvává.

Kurz eura na zveřejnění této statistiky nijak zvlášť nereagoval. Společná měna se vůči dolaru pohybuje mírně pod hranicí odporu na úrovni 1,1000 EURUSD, která zatím odolává několikátému pokusu o její prolomení ze včerejších večerních hodin a asijské obchodní seance. S příchodem evropských obchodníků budeme sledovat opuštění aktuální technické formace rostoucího trojúhelníku, který se přes noc tvořil na patnáctiminutovém grafu. Jeho horní hranicí je právě rezistence na 1,1000 EURUSD. V případě jejího proražení můžeme čekat pohyb ve směru další hranice odporu v okolí 1,1040 EURUSD. V případě proražení v opačném směru bude prvním krátkodobým supportem hranice 1,0950, kde včera našel kurz eura s dolarem své dno.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Koruna se na začátku týdne obchoduje v pásmu z minulého týdne se spodní hranicí v oblasti 24,55 EURCZK. V minulém týdnu se kurz dostal chvilkově i pod 24,50 EURCZK, na jeho výrazný posun pod tuto hranici si však budeme muset ještě počkat. Hlavním argumentem by bylo jestřábí překvapení ČNB, která zasedá ve čtvrtek. Jakékoliv výraznější než očekávané zvýšení sazeb by s největší pravděpodobností znamenalo minimálně testování této hranice.

Na druhé straně zůstává riziko negativního vývoje válečného sporu mezi Ruskem a Ukrajinou. To na trhy v průběhu včerejšího dne nijak výrazně nedopadalo, když většina akciových indexů realizovala zisky. Nedařilo se naopak komoditním měnám, když například norská koruna na páru s eurem odepsala více než procento. Stejně tak oslaboval kanadský dolar. Hlavním důvodem pro tento pohyb byl propad cen ropy. Ropa Brent zlevnila o 10 dolarů za barel, který se momentálně obchoduje za 110 dolarů. Lepší nálada byla cítit i na kryptoměnových trzích, kde jsme sledovali prolomení hranice 45 000 USD za jeden bitcoin. Jeho cena se tak posunula na nejsilnější úroveň od začátku ledna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1005 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0905 do 1,1052 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,49 až 24,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,20 do 22,67 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter