Německé zemské volby posílily odpůrce eura

Největším vítězem voleb do zemských sněmů v Braniborsku a v Durynsku se stala euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD), která v obou zemích získala přes deset procent hlasů. Hlasování může být zlomem pro německou politiku. Poprvé po sjednocení Německa se může stát premiérem některé spolkové země představitel postkomunistické Levice. Shodují se na tom komentátoři německých deníků v hodnocení nedělního hlasování. Volby zároveň přinesly porážku Angele Merkelové na její domovské půdě.

Euroskeptici na koni

„Napravo od CDU se jednoznačně vytvořila konkurence pro konzervativce,“ píše deník Süddeutsche Zeitung. „AfD nyní sedí ve třech zemských sněmech a v Evropském parlamentu. Vstup do Spolkového sněmu jí jen těsně unikl. A zatím nic nenaznačuje, že by se na jejím vítězném tažení mohlo něco změnit,“ doplňuje list.

„Po třech zemských volbách se AfD dostala do pohodlné pozice. A tolik vzývané etablování na politické scéně už pro ni není pouhá fráze,“ napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle listu má navíc euroskeptická strana výhodu v tom, že se vyhraňuje proti všem proudům německé politiky a že na rozdíl od velkých stran pracuje hlavně s emocemi voličů. „Pokud tedy budou ostatní na AfD útočit, bude to její příznivce o to víc motivovat, aby přišli k volbám,“ napsal deník.

Zelená karta

Německá média si také všímají povolební situace v Durynsku. V této spolkové zemi může pokračovat koaliční vláda vítězné konzervativní CDU se sociálními demokraty (SPD), mohla by ale vzniknout i koalice druhé nejsilnější Levice s SPD a Zelenými. To by znamenalo, že by Levice poprvé po sjednocení Německa získala zemského premiéra.

„SPD se tak v Durynsku stala rozhodující silou, i když skončila až třetí a jen s 12 procenty hlasů,“ napsal v komentáři deník General Anzeiger. „Bude zajímavé sledovat, zda se odváží vstoupit do rudo-červeno-zeleného svazku. Je to experiment a nemusí se podařit,“ uvádí list.

Deník ale také zdůrazňuje, že možné jmenování postkomunistického zemského premiéra záleží i na Zelených. „A zrovna pro Zelené, kteří vycházejí z občanských hnutí, by nebylo snadné jít s čistým svědomím do vládní koalice s bývalými aparátčíky NDR,“ uvedl General Anzeiger.

Newsletter