Německo citelně ztrácí dech. Co to znamená pro měny?

Nad výkonem německé ekonomiky se povážlivě zatahuje. Po výrazné ztrátě důvěry investorů, na kterou v tomto týdnu ukázal propad respektovaného indexu ZEW, přichází propad aktivity v průmyslu na tříměsíční dno i pokles ve službách. Květnová data zatím nedělají tečku za slabým 0,3% růstem německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, naopak.

Aktivita v německém průmyslu, měřena známým indexem PMI od Markit, klesla na 51,4 z dubnových 52,1 bodu. Ve službách přišel nečekaný pokles analogického indexu na 52,9 z 54,0 bodu. Očekáván přitom byl jen nepatrný ústup obou hodnot na 52 a 53,9 bodu. Hodnota 50 bodů přitom znamená hranici mezi růstem a útlumem v odvětví.

Podrobný pohled ukazuje, že vzestup cen ropy a slabé euro přinesly německým firmám nechtěný vzestup cen vstupů, nejprudší za posledních dva a půl roku. Vývozní objednávky firmám přitom vzrostly jen neznatelně. Mezi reakcemi německých firem, které do průzkumů PMI vstupují, se objevují slova o slábnutí poptávky, nejistém výhledu pro německou ekonomiku a tlaků na růst nákladů.

Jiří Deml: Euro dostává prostor posílit

Ranní zisky eura k americkému dolaru se prozatím zdají limitované a hlavní měnový pár EURUSD obchoduje u 1,1145, což znamená 0,5% zisk eura proti dolaru. „Již druhý indikátor síly německé ekonomiky dnes zklamal a spolu se zprávami z Řecka, kdy se otevřeně hovoří o nesplacení červnové splátky MMF, se prostor pro výraznější posílení eura, respektive korekce jeho ztrát z týdne jeví limitovaný. Může tak dojít ke konsolidaci v rozmezí 1,11 až 1,13 EURUSD a určitému unavení trhu po poslední vysoké volatilitě,“ uvádí expert Roklen360 na měnové trhy, Jiří Deml.  

Koruně k euru se otevírá cesta na letošní maxima 27,20

Zprávy z trhu o tom, že hedgeové fondy, které většinou udávají směr, hledají jiné měnové páry než EURUSD s vidinou silného pohybu podle Jiřího Demla naznačují, že může dojít k poklesu volatility na tomto měnovém páru. „Jako důvod se zmiňuje zejména silný nárůst dolaru od loňského podzimu a tím pádem prostor pro posílení dolaru ze současných úrovní není pro tyto fondy již tak zajímavý. Svou roli budou hrát zřejmě i ztráty, které fondy mohly utrpět v posledních týdnech na skokovém posílení eura,“ upozornil Deml.

Nedůvěra investorů

Studenou sprchu přinesla za německou ekonomiku už úterní zpráva institutu ZEW. Index, který je pohledem investorů na vývoj německé ekonomiky v příštím půlroce, klesl v květnu druhým měsícem v řadě a výrazněji. Dostal se nejníž od loňského prosince. Růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí dosáhl pouze 0,3 procenta při očekávaném půlprocentu.

Důrazný vzkaz investorů: Méně důvěry německé ekonomice

S tím kontrastuje krok německé vlády, která v dubnu zvýšila odhad letošního růst nejsilnější evropské ekonomiky na 1,8. procenta. Čelní a respektované německé instituty hovoří o 2,1% růstu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter