Německo, Francie a Itálie vykračují proti daňovým rájům

Společnou kampaň na zpřísnění daňových předpisů EU, které cílí na praktiky v Lucembursku a přidává politický tlak na nového prezidenta Evropské komise Jean-Claude Junckera, nastartovaly klíčové ekonomiky eurozóny, Německo, Francie a Itálie.

Tyto tři země volají po nastavení celoevropského práva do konce příštího roku, který by postavilo mimo zákon „agresivní daňové plánování“ a zacelilo některé společné mezery, které využívají společnosti v některých členských státech a samotné členské státy, aby omezily své daňové účty.

Osa Berlín, Paříž a Řím požaduje „přísnější podmínky a pravidla“ pro jednostranné rozhodování o daních, což podává jasný odkaz na metodiku používanou v Lucembursku, kde úředníci opakovaně udeřili na velké nadnárodními společnosti jako je Amazon nebo Fiat.

„Nedostatek harmonizace daní v Evropské unii je jednou z hlavních příčin, která umožňuje agresivní daňové plánování, zakládá erozi a zisk přesouvá na rozvoj v rámci vnitřního trhu,“ tvrdí ministři financí Německa Wolfgang Schäuble, Francie Michel Sapin, a Itálie Pier Carlo Padoan v dopise Pierre Moscovicovi, komisaři pro evropskou ekonomiku, finance a daně.

V lehce zahaleném výpadu proti Lucembursku a dalším objektů s nízkým zdaněním, dodávají: „Tato situace může vést k nespolupracujícímu chování mezi členskými státy, což má přímý dopad na vytvoření a fungování vnitřního trhu.“

Junker je v poslední době pod tlakem. Minulý týden byl nucen obhajovat řadu obchodů, které umožnily nadnárodním společnostem platit přibližně jednoprocentní daň ze svých příjmů (kvůli dominanci bank jeho členské země). Dohodl se se, že problematiku daňových rájů projedná na počátku svého funkčního období, což ho staví do nepříjemné pozice, že bude muset dohlížet nad navrhovanými nařízeními, které zřejmě dopadnou právě na jeho domovskou zemi.

Ministři v dopise žádají, aby EU přijala „soubor společných závazných pravidel, která se týkají zdanění právnických osob s cílem omezit daňové soutěže a bojovat proti agresivnímu daňovému plánování. Ministři píší, že v EU plánované výměny daňových informací mezi členskými státy nejdou dostatečně daleko. 

Newsletter