Německo je na tom hůř a hůř. A s ním padá i euro

Nejen Německo, ale i Itálie včera pomohla včera oslabit euro. Německo, které balancuje na hraně recese, si vysloužilo zhoršení ekonomického výhledu. Horší vyhlídky má i italská ekonomika.

První včerejší ranní data byla z německé ekonomiky smíšená. Objednávky průmyslu klesly oproti očekávánému slabému růstu o 4,2 %, bez sezónního očištění dokonce o 8,4 procenta. Na druhou stranu německý PMI index pro stavebnictví vyrostl z 54,7 na 55,6 bodu.

Náladu v největší evropské ekonomice ale shodily přední německé ekonomické instituty jako je Ifo a DIW, které snížily odhad letošního růstu ekonomiky našeho západního souseda z 1,9 procenta na 0,8 procenta. To je méně než vláda, která předpokládá (také po snížení) růst o procento.

Důvodem je vedle brexitu obava z vývoje globálního obchodu. Svou roli sehrají také problémy automobilového průmyslu a situace na trhu práce. Jakkoliv se tyto důvody staly téměř okřídlenými a dalo se s nimi počítat, prudké snížení odhadu růstu se podepsalo na kurzu eura. Na rok 2020 počítají instituty stále s růstem 1,5 procenta.

Do ohně přilila olej Itálie, kde se včera začalo spekulovat o zhoršení oficiálního ekonomického výhledu na nulu, tedy na nulový růst HDP.

Vedle toho Čína zveřejnila svůj záměr podpořit malé podnikatele a snižovat daně. Spojené státy zveřejnily některá data z trhů práce, kde nejdůležitější byl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se oproti očekávanému růstu o 1,4 % snížily o 4,7 %. To bylo silným impulzem pro dolar.

Včerejšek tak patřil dolaru, kterému se dařilo po většinu dne a potopil euro až pod hranici 1,121 EURUSD. V odpoledních hodinách se sice euro snažilo o korekci, ve výsledku ale skončilo o 0,15 % níže oproti otevíracím hodnotám až na 1,122 EURUSD. 

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1234 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1191 do 1,1247 EURUSD.*

Koruna včera reflektovala vývoj na eurodolaru a proti euru posílila po ranním oslabení nad 25,73 EURCZK až k hranici 25,66 EURCZK. U dolaru korigovala postupné oslabení až na 22,93 USDCZK zpět k otevíracím hodnotám na 22,87 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,66 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,74 až 23,02 USDCZK.* 

Dnes přijdou data zejména ze Spojených států. Tam budou zveřejněny Non-farm Payrolls a další data. U nás bude zveřejněn záznam z jednání bankovní rady ČNB.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter