Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Už jsme prorazili středový kurz 1,070 EURUSD.

Německo je na tom hůř a hůř. A s ním padá i euro

Nejen Německo, ale i Itálie včera pomohla včera oslabit euro. Německo, které balancuje na hraně recese, si vysloužilo zhoršení ekonomického výhledu. Horší vyhlídky má i italská ekonomika.

První včerejší ranní data byla z německé ekonomiky smíšená. Objednávky průmyslu klesly oproti očekávánému slabému růstu o 4,2 %, bez sezónního očištění dokonce o 8,4 procenta. Na druhou stranu německý PMI index pro stavebnictví vyrostl z 54,7 na 55,6 bodu.

Náladu v největší evropské ekonomice ale shodily přední německé ekonomické instituty jako je Ifo a DIW, které snížily odhad letošního růstu ekonomiky našeho západního souseda z 1,9 procenta na 0,8 procenta. To je méně než vláda, která předpokládá (také po snížení) růst o procento.

Důvodem je vedle brexitu obava z vývoje globálního obchodu. Svou roli sehrají také problémy automobilového průmyslu a situace na trhu práce. Jakkoliv se tyto důvody staly téměř okřídlenými a dalo se s nimi počítat, prudké snížení odhadu růstu se podepsalo na kurzu eura. Na rok 2020 počítají instituty stále s růstem 1,5 procenta.

Do ohně přilila olej Itálie, kde se včera začalo spekulovat o zhoršení oficiálního ekonomického výhledu na nulu, tedy na nulový růst HDP.

Vedle toho Čína zveřejnila svůj záměr podpořit malé podnikatele a snižovat daně. Spojené státy zveřejnily některá data z trhů práce, kde nejdůležitější byl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se oproti očekávanému růstu o 1,4 % snížily o 4,7 %. To bylo silným impulzem pro dolar.

Včerejšek tak patřil dolaru, kterému se dařilo po většinu dne a potopil euro až pod hranici 1,121 EURUSD. V odpoledních hodinách se sice euro snažilo o korekci, ve výsledku ale skončilo o 0,15 % níže oproti otevíracím hodnotám až na 1,122 EURUSD. 

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1234 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1191 do 1,1247 EURUSD.*

Koruna včera reflektovala vývoj na eurodolaru a proti euru posílila po ranním oslabení nad 25,73 EURCZK až k hranici 25,66 EURCZK. U dolaru korigovala postupné oslabení až na 22,93 USDCZK zpět k otevíracím hodnotám na 22,87 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,66 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,74 až 23,02 USDCZK.* 

Dnes přijdou data zejména ze Spojených států. Tam budou zveřejněny Non-farm Payrolls a další data. U nás bude zveřejněn záznam z jednání bankovní rady ČNB.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter