Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Německo odmítá žádost Atén o čas. Euro padá

(Aktualizováno 15:03) Řecko dnes oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila, než by se Řecko pustilo do reforem. Přesný obsah žádosti zveřejněn nebyl, euforii ovšem rychle střídají zprávy z Německa, které řecký návrh shazuje ze stolu.

Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem potvrdil, že řeckou žádost obdržel. Zanedlouho se ovšem objevil háček na straně kritického Německa, jehož poslanci měli řecký návrh v první řadě schválit, aby ho mohl následně podpořit v rámci euroskupiny německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger vydal prohlášení, podle něhož řecký návrh „nenabízí samobytné řešení“ a není v souladu s podmínkami, na nichž se shodli členové Eurogroup. Ve skutečnosti podle něj návrh usiluje o přechodné financování, aniž by Řecko plnilo požadavky programu pomoci. Evropská komise nicméně řeckou iniciativu přivítala s tím, že jde o pozitivní signál otevírající cestu ke kompromisu.

Euro zareagovalo propadem vůči dolaru na 1,1360 a stanovilo nové denní minimum 1,1355 EURUSD. Německý index DAX v první reakci umazal zisky, obchoduje se zhruba beze změny.

Šéf Ifo vyzývá k návratu k drachmě

Řecko se v návrhu dále podle agentury Reuters zavazuje, že nebude podnikat žádná jednostranná opatření, která by ohrozila „dosažení dohodnutých finančních cílů, zotavení řecké ekonomiky a finanční stabilitu“. „Podali jsme žádost, která respektuje náš mandát z voleb, brání důstojnost společnosti a zároveň je přijatelná pro naše partnery,“ řekl zdroj z řecké vlády. 

Řecko v žádosti též usiluje o to, aby záchranný program poskytl Řecku dostatek prostoru pro vypracování nové dohody s EU o hospodářském růstu pro období 2015-2019. Dohoda by měla podle Atén obsahovat část věnovanou opatřením ke snížení řeckého dluhu. Návrh podle Reuters rovněž naznačuje, že by na záchranný balíček mohla dohlížet trojice v Řecku nepříliš oblíbených institucí, a to Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.     

​Řecku nyní reálně hrozí, že mu dojde hotovost.Atény mají na žádost o prodloužení čas do pátku, záchranný program skončí 28. února. Nová řecká vláda se snažila vyjednat, aby se záchranný balíček obešel bez části dosavadních závazků úsporných opatření a reforem, například zvýšení DPH nebo zavedení pružnějšího pracovního práva. Argumentovala tím, že přísné podmínky programu poškozují řeckou ekonomiku. 

Newsletter