Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Německo posvětilo čas Řecku. „Solidarita bez vydírání“

(Doplněno 11:59) Poslanci německého spolkového sněmu po dnešní diskuzi převážnou většinou 542 z přítomných 578 schválili prodloužení pomoci Řecku o čtyři měsíce. Souhlas Německa byl klíčový a předcházel mu projev německého ministra financí Wolfganga Schäubleho. Ten vyzval zákonodárce, aby pro schválení hlasovali. Schäuble řekl, že dojednaná dohoda mezi Aténami a zahraničními věřiteli „není o nových miliardách“, ale především o čase, kterého Řecko potřebuje víc než ostatní národy.

Euro vůči dolaru mírně posiluje po včerejším propadu, po návratu nad 1,1200 roste až na 1,1246 EURUSD. Evropské akciové trhy mírné zisky z úvodu umazaly, německý DAX ztrácí 0,1 %.

Odmítavé hlasy byly převážně z konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Konzervativní poslanci kritičtí k záchraně Atén před hlasováním říkali, že dosavadní podpora problémy Řecka nevyřešila a že se nedá očekávat, že by to změnilo pokračování podpory. 

Německý ministr financí apeloval na solidaritu a nutnost pokračovat v řešení krize eurozóny. Zdůraznil však, že Atény musejí při řešení problémů nést svůj díl odpovědnosti a že se eurozóna nenechá nikým vydírat.     

Eurozóna dala Řekům čtyři měsíce. Euro prudce posílilo

„Nás Němce víc než ostatní čeká ve 21. století dobrá budoucnost jen tehdy, když se podaří sjednocení Evropy, když Evropa bude držet pohromadě,“ upozornil Schäuble. V zájmu Německa je podle něj také zachovat stabilní euro. „Společná měna ale vyžaduje, aby si všichni, kdo ji používají, byli vědomi své odpovědnosti za ni. A solidarita neznamená, že se necháme vydírat,“ řekl Schäuble. „Ať už dopadly volby v Řecku jakkoli, Řecko nemůže v Evropě rozhodovat samo,“ dodal.     

Schäuble také zdůraznil, že prodloužení záchranného programu pro Řecko neznamená, že se této středomořské zemi budou poskytovat další miliardy eur. „Spíš to je poskytnutí času navíc, aby bylo možné ten program úspěšně dokončit,“ řekl ministr.     

Prodloužení pomoci podpořili i opoziční Zelení. „To, aby Řecko zůstalo v eurozóně, je správné i z pohledu bezpečnostní politiky. Když se podíváme, v jakém regionu Řecko leží, co se v jeho blízkosti děje, pak je v našem nejvyšším zájmu, aby Řecko zůstalo v eurozóně a stabilní,“ řekl šéf poslaneckého klubu Zelených Anton Hofreiter.     

Carsten Schneider z vládní sociální demokracie (SPD) ale zdůraznil, že poskytnutá pomoc musí sloužit jen k zajištění stability Řecka. „Pokud bude chtít řecká vláda financovat své volební sliby z peněz daňových poplatníků jiných zemí, je to nepřijatelné,“ řekl. „Jsme pro sociální spravedlnost, ale musí to být financováno z peněz, které si Řecko samo vydělá,“ doplnil Schneider.     

Poslanec za CDU Klaus-Peter Willsch, který hlasoval proti další podpoře, označil řeckou vládu za nedůvěryhodnou. Podle něj se nedá očekávat, že splní sliby, které eurozóně dala kvůli prodloužení pomoci. „Podívejte se na (řeckého premiéra Alexise) Tsiprase a na (ministra financí Janise) Varufakise. Koupili byste si od někoho takového auto?“ řekl. „Lepší bude, když se dočkáme hrůzného konce, než aby pokračovala hrůza bez konce,“ dodal. 

Varufakis o „plodné neurčitosti“ plánu

Plán reforem pro Řecko, na němž se kvůli prodloužení úvěrové pomoci Atény tento týden dohodly s mezinárodními věřiteli, je úmyslně formulován neurčitě, aby bylo snazší pro něj získat souhlas v parlamentech zemí eurozóny. Podle agentury DPA to tvrdí řecký ministr financí Janis Varufakis, podle něhož mu taktika nepříliš konkrétních formulací byla doporučena na schůzce euroskupiny.     

Podle Varufakise jde o metodu „plodné neurčitosti“, která prý dokumentu obsahujícímu plán reforem pomůže získat souhlas v parlamentech. Podle ministra takový postup doporučili jeho kolegové z eurozóny, Varufakis ale nikoho konkrétního nejmenoval. V soukromém rozhovoru mu prý mimo jiné jeden z ministrů také řekl, že dřívější řecký závazek dosáhnout primárního rozpočtového přebytku 4,5 procenta je nerealistický.  

Řekové znovu dráždí Němce úvahou o smazání části dluhů  

Ve čtvrtek řecký ministr financí Německo pobouřil, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu. Varufakis opět hovořil o scénáři částečného výmazu kolosálního řeckého dluhu, který dosahuje 175 procent řeckého HDP. Pro Berlín je tato otázka něco jako „červený šátek pro býka“.

Dohoda o prodloužení úvěrové pomoci odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala až do června prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům. 

Tsipras doma uklízí. Disciplínu, vyzval SYRIZU

Newsletter