Německo se propadá do deflace

Klíčové body

  • V září se v eurozóně i v USA obnovila spotřebitelská důvěra.
  • Americká nezaměstnanost se nevrátí zpět dříve než v roce 2023.
  • Koruna posilovala mírně k euru, více k dolaru.

Předběžný odhad inflace za září mluví o propadu německých cen o -0,2 %, a to jak meziročně, tak meziměsíčně. Deflace se očekávala, avšak poloviční, i když u takto malých čísel se zřetelně ukazuje jejich záludnost. Na jednu stranu se výsledek liší o nejmenší možný měřitelný rozdíl, tedy o desetinu procentního bodu, na druhou stranu je deflace díky tomu dvakrát vyšší, než bylo očekáváno. Jakkoliv to pak může znít silně, není potřeba dávat odhadu příliš velkou váhu.

Úterý jinak na světových datech začalo potvrzením předpokládaného růstu spotřebitelské důvěry v eurozóně. Ta povyrostla z -14,7 na -13,9 bodů, což je stále historicky velmi nízká hodnota, nicméně jde o nejlepší výsledek od dubna, kdy se propadla na -22 bodů na škále od -100 do +100. Vzrostla zejména důvěra v odvětví služeb, kde se očekával růst z -17,2 na -15,7 bodů, ve výsledku však byla až na -11,1 bodech. Naopak -11,1 bodů v průmyslu byl horší než očekávaný výsledek.

I ve Spojených státech se spotřebitelská důvěra v září zlepšovala. Během tohoto měsíce vzrostla z 84,8 bodů vysoko nad očekávaní na 101,8 bodů. Zlepšilo se hodnocení současné situace i očekávání budoucnosti, a to u prvního indikátoru na 98,5, a u druhého na 104 bodů.

Šéf filadelfského Fedu Patrick Harker na druhé straně Atlantiku mluvil o budoucnosti Spojených států a nezněl příliš optimisticky. Dle jeho slov vše stojí a padá na šíření nevyzpytatelného viru a centrální banka potřebuje v boji proti jeho následkům podporu vládních výdajů. I kdyby vše vyšlo, jak má, letošní rok bude co do HDP ztraceným a nezaměstnanost se nevrátí zpět v následujících třech letech.

Včerejšek na nejsledovanějším světovém měnovém páru přinesl posílení eura. To k dolaru získalo více než půl procenta a vyskočilo až nad 1,174 EURUSD.

Tuzemská ekonomika byla včera bez dat, s výjimkou zveřejnění indexu byrokracie, který ukázal na čtyři ušetřené hodiny oproti loňskému roku. I tak ale malá firma stráví papírováním 223 hodin ročně.

Česká koruna ve výsledku na obou hlavních párech posilovala. K euru si připsala jen mírně po odpolední korekci k 27,2 EURCZK, proti dolaru naopak posilovala bez větších obtíží o téměř dvacet haléřů až na 23,15 USDCZK.

Dnes zveřejní Česká národní banka pravidelnou dávku měnových a bankovních statistik. Ve světě pak bude rezonovat hlavně prezidentská debata ve Spojených státech. Vedle toho USA zveřejní celou řadu dat od žádostí o hypotéky přes korporátní zisky až po několik cenových indexů. Promluví i někteří zástupci Fedu. V Evropě pak má největší potenciál zahýbat s trhy vedle ranní řeči šéfky ECB Lagardeové německá nezaměstnanost, u které se očekává setrvání na 6,4 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,741 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1643 do 1,1762 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,20 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,05 až 27,23 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,06 až 23,33 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter