Německo se těsně nepropadlo do recese. Není důvod propadat depresi

Stačila desetina procentního bodu a vše mohlo být jinak. Německá produkce mezi dvěma posledními čtvrtletími nevyrostla, ani se nepropadla. Včerejší ranní zpráva o stagnaci německého HDP se ale nakonec výsledků eura nedotkla.

Německá ekonomika se naposledy propadla o 0,2 procenta, nyní následovala mezičtvrtletní nula. Jen 0,1 procentního bodu pod nulu by stačila k tomu, aby se média zaplnila titulky s vyhlášením recese v největší evropské ekonomice. To je sama o sobě zpráva, která by mohla mít ohromný dopad, byť jen psychologický.

K debatě je určitě myšlenka, či spíše otázka, která se táhne už dlouhá desetiletí, ale v poslední době extrémně rychlých informací získává na důležitosti. Tedy jak moc jsme v extrémním případě závislí dokonce na zlomku procentního bodu v něčem tak hrubě měřitelném, jako je hrubý domácí produkt, v pouhé jedné, byť obrovské ekonomice.

Není možné odhadnout, co by se stalo, kdyby se do recese Německo přehouplo a kolik investorů si myslelo, že se to stane a jestli nakonec stagnace možná i zprávou pozitivní. Navíc je nanejvýš pravděpodobné, že by šlo jen o krátkou technickou recesi, po které by Německo růst nastartovalo. Je ale minimálně zajímavé se zamyslet nad tím, jak velký rozdíl by mohl v oné jedné desetině být.

Německá ekonomika meziročně rostla o 0,9 %, což je po očištění o množství pracovních dní pouhých 0,6 %. Přestože nejde o nijak závratná čísla, analytici předpokládají, že jde o krátkodobý pokles růstu a Německo stále stojí na pevných základech. „Máme spoustu důvodů k optimismu. Německá ekonomika na tom není tak špatně, jak se může zdát z čísel,“ řekl hlavní ekonom ING-DiBa Carsten Brzeski. Podle něj je důležité si uvědomit, že domácí poptávka je stále silná, rostly investice i spotřeba a ani vývoz se nepropadl. Hlavním problémem jsou podle něj pouze zásoby, což je krátkodobý problém.

Data o produkci přišla i z celé eurozóny, kde nijak nepřekvapila. Meziročně ekonomika zemí platících eurem vzrostla o 1,2 %, mezi čtvrtletími o 0,2 %. Obě čísla byla očekávána.

Celou řadu dat zveřejnili statistici ve Spojených státech. Mezi ty nejdůležitější patřil index cen výrobců, který v lednu meziročně zpomalil z 2,5 % na 2 %, což bylo mírně pod očekáváním. Velký a nečekaný propad vykázal maloobchod, který v USA za prosinec klesl z 0,1 % v listopadu na -1,2 %.

Společně s chutí riskovat, která se vrátila spolu se zprávami o možnosti zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, se podařilo euru během dne posilovat. Během odpoledne se vyšplhalo proti dolaru až nad úroveň 1,13 EURUSD.

Aktuálně se euro v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1282 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,09 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1215 do 1,1326 EURUSD.*

Optimismus z vývoje globálního obchodu prospívá i koruně, která se před pár dny dostala na nejslabší hodnoty tohoto roku. Po oslabení až k 25,90 EURCZK a téměř k úrovni 23 USDCZK si koruna dopřála alespoň mírné posílení. To se mohlo opírat jen o dění na světových trzích, jelikož nepřišla žádná česká data.

Během včerejška tak koruna i přes původní oslabování až nad 25,82 EURCZK nakonec posílila na 25,79 EURCZK. Proti dolaru se jí dařilo víc a posílila až k hranici 22,8 USDCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,78 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,72 až 22,97 USDCZK.* 

Během dneška budeme čekat na záznam z posledního jednání bankovní rady ČNB a na předběžný odhad růstu HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Dle predikce Roklen ekonomika poroste meziročně o 2,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,7 procenta, shodně s očekáváním trhu.  

Spojené státy zveřejní indexy cen dovozců a vývozců a data o průmyslu. Překvapit by mohl index nálady zveřejňovaný Michiganskou univerzitou, který naposledy ostře klesl z prosincové hodnoty 98,3 bodu na lednových 91,2 bodu. Nyní se předpokládá růst na 93,5 bodu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter