Německo v recesi? Před páteční odpovědí rostou obavy

Jen několik dní předtím, než se v Německu uvolní velmi očekávané údaje o hrubé domácím produktu za třetí čtvrtletí – což se stane tento pátek, stejně jako u vývoje české ekonomiky, podnikatelé a politici varují, že největší ekonomika eurozóny ztratila svou konkurenceschopnost a je na pokraji recese.

„Je nesporné, že jsme v poslední době zpomalili. Nemůžeme se izolovat od faktorů, které přispěly k současnému stavu věcí. Na druhou stranu vidíme také pomalé oživení v některé našich sousedních zemí a také nedostatek poptávky po financování infrastrukturních projektů v Německu,“ řekl předseda německé bankovní asociace Juergen Fitschen pro CNBC. Německo ale dle něj neslevuje z orientace na konkurenceschopnost a to je něco, co „dává jistý signál také našim sousedním zemím“.

Německý průmysl potvrzuje slabší výkon

Fitschenovy připomínky přišly uprostřed tvrdé kritiky správy německé ekonomiky a jejího výhledu jen několik dní před pátečním zveřejněním údajů o HDP za třetí čtvrtletí. Data za druhé čtvrtletí v srpnu ukázala, že německá ekonomika ztratila dynamiku poprvé za více než rok. Mezičtvrtletní data ukázala, že se HDP snížilo o 0,2 procenta. Pokud ekonomika oslabí znovu i ve třetím čtvrtletí, bude Německo technicky v recesi.

Další otazník nad německou ekonomikou: objednávky průmyslu

Šéf vlivného německého ekonomického výzkumného ústavu IFO Hans-Werner Sinn pro Reuters uvedl, že Německo balancuje na pokraji recese zejména pod tlakem oslabení u hlavních obchodních partnerů, což je zásadním důvodem ztráty jejího dechu. „Recese je opravdu velmi blízko,“ varoval Sinn s tím, že veškeré průzkumy institutu IFO přiblížení k recesi naznačují.

Šéf Ifo: Euro přineslo Evropě ztracenou dekádu. Čelíme další

„Hospodářská situace je kritická, růst je slabý a inflace je neobvykle nízká. Ekonomika ztratila dynamiku.“ přidává se svým názorem pro Reuters Yves Mersch (ECB). Tahoun eurozóny dle něj ztrácí na tempu a v posledních datech nevidí žádnou známku zlepšení stagnující výkonnosti. Za teoreticky možné označil odkupy německých dluhopisů ze strany ECB, avšak připomněl, že proti takovému kroku se staví samotné Německo, v obavách z inflace. Problémem dnešní eurozóny ale není ta, ale pravý opak – osmnáctka se utápí v klesající cenové inflaci, navíc se ukazuje všudypřítomný nedostatek poptávky, který ještě prohlubuje zpomalení hospodářského růstu.

Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

Poté, co se ECB minulý týden rozhodla ponechat úrokové sazby na rekordně nízké úrovni, guvernér Mario Draghi naznačil použití dalších nekonvenčních nástrojů měnové politiky. „Stane-li se to nezbytným pro zkrocení rizik dlouhodobého prostřední nízké inflace, Rada guvernérů je jednotně připravena dostát svému závazku a použít další nekonvenční nástroje v rámci svého mandátu,“ řekl Draghi.

Prostořeký Draghi povolán mlčet?

Podle analytiků zde zatím ale není žádná známka toho, že by měla centrální banka takto zasáhnout nějak brzy. Pohnout s očekáváními ale může právě páteční údaj o vývoji německé ekonomiky ve třetí čtvrtině roku i měsíční statistika inflace v eurozóně. Konsensuálním odhadem pro mezikvartální růst německého hospodářství dle Bloomberg je +0,1 % oproti -0,2 % ve druhé čtvrtině roku, meziročně 1,1 % oproti 1,2 %. Ke stagnaci je velmi blízko, k recesi téměř stejně tak.

Čtvrt století poté. Východ a západ Německa si nejsou blíž

Newsletter