Německo: Za šíření falešných zpráv na Facebooku vězení

Síť Facebook v polovině prosince oznámila, že pracuje na řadě nástrojů, které by měly blokovat šíření falešných zpráv na sociálních sítích. Na nutnost přísnějšího zakročení upozorňují němečtí vládní představitelé, kteří se obávají, že by mohly být ovlivněny příští parlamentní volby. Proto navrhují opatření Facebooku doplnit přísnými tresty pro „pachatele“.

Facebook byl v nedávné době kritizován za příliš benevolentní přístup k šíření falešných zpráv na internetu. Problém eskaloval v době probíhající kampaně před americkými prezidentskými volbami, a tak bylo možné dozvědět se například to, že papež František je podporovatelem Donalda Trumpa. Podle výzkumu sociologické společnosti Pew Research Center přeposlaly falešnou zprávu téměř tři čtvrtiny Američanů.

V reakci na to viceprezident společnosti John Hegeman prohlásil, že Facebook proti šíření falešných zpráv zakročí. Uživatelé budou mít především možnost označit podezřelé zprávy mnohem snadněji než dosud. Ty následně prověří expertní týmy složené z odborníků z televizí či z mezinárodních tiskových agentur. Zprávy s nepravdivými informacemi pak budou řádně označeny a nesrovnalosti vysvětleny v poznámce.

Google a Facebook zbytek v reklamě válcují

Podle německých vládních představitelů je to však patrně stále příliš mírný přístup, a proto diskutují nad právními předpisy, které by tuto „řeč nenávisti“ dokázaly zarazit. Nový zákon by měl být hotový začátku příštího roku. „Na pomluvy a hanlivé drby se nevztahuje svoboda projevu,“ řekl německý ministr spravedlnosti Heiko Maas v rozhovoru pro Bild am Sonntag, „justiční orgány je musí stíhat, a to i na internetu.“ Podle Maase by pachatelům mohlo hrozit klidně 5 let vězení. Zatím bylo v Německu souzeno jen málo internetových případů, nyní by se to však mělo změnit.

Na problematiku falešných zpráv dlouhodobě upozorňují německé i americké zpravodajské agentury. Objevují se varování, že prostřednictvím nepravdivých zpráv se Rusko snaží působit na veřejné mínění, potažmo na výsledky voleb. Němečtí vládní představitelé se v současné době nejvíce obávají možného ovlivnění příštích parlamentních voleb, které mají v Německu proběhnout v září roku 2017. „Musíme plně využít všechny zákonné prostředky, které máme k dispozici,“ řekl Maas, sociální demokrat v konzervativní koaliční vládě Angely Merkelové.

Maas rovněž opakovaně vyzýval americkou technologickou společnost, aby začala respektovat německé zákony proti hanobení, které jsou přísnější než ty ve Spojených státech. „Facebook vydělává strašnou spoustu peněz na falešných zprávách,“ uvedl Maas; „společnost, která vydělává miliardy na internetu, má také společenskou odpovědnost. Pomluvy musí být odstraněny okamžitě, jakmile jsou hlášeny.“

Facebook? Víc jak miliarda uživatelů a stále je kam růst, ale…

Newsletter