Německý hlas v ECB: Kupovat dluhopisy ve velkém je předčasné

Zvažovaný záměr evropské centrální banky (ECB) nakoupit vládní dluhopisy v objemu až 500 miliard eur je předčasný, uvedla v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel členka šestičlenné Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová. Vyjádřila také pochybnosti o tom, že by nákup dluhopisů vedl komerční banky k většímu poskytování úvěrů firmám. 

„Nákup státních dluhopisů považuji za nejzazší prostředek měnové politiky,“ řekla Lautenschlägerová pro Der Spiegel. Situace podle ní zatím není tak daleko, aby bylo v eurozóně nutné jeho nasazení. „Měli bychom vyčkat, než se plně projeví opatření, která jsme přijali nedávno,“ uvedla.

Evropské QE: Do 500 miliard a jen kvalitní vládní dluh?

ECB loni ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. I přes přijatá opatření ale v prosinci meziročně klesly spotřebitelské ceny o 0,2 procenta. Podle Lautenschlägerové ale nelze mluvit o deflaci.

„Pozorujeme dlouhodobě nízkou míru inflace, mimo jiné kvůli tomu, že prudce klesly ceny energií a potravin. Momentálně ale není patrné, že by spotřebitelé počítali s trvale klesajícími cenami a měnili kvůli tomu své chování,“ řekla. 

Goldman Sachs: ECB spustí QE v lednu

Německá členka vedení ECB také zpochybnila argument, že uvolnění měnové politiky může přispět k poskytování komerčních úvěrů. „Bankám na jihu Evropy nechybí likvidita, o to se ECB postarala svými opatřeními v minulých měsících. Mnoho bank se ale obává poskytovat úvěry, protože je podle nich velké riziko, že je dlužníci nedokážou splatit,“ uvedla Lautenschlägerová. 

Upozornila také na to, že by nákupy státních dluhopisů ještě snížily úrokovou míru pro půjčky evropských zemí. Tím by podle ní klesl tlak na provedení strukturálních reforem v jižních státech eurozóny. Reformy přitom Lautenschlägerová považuje za nutné pro obnovení konkurenceschopnosti těchto zemí. 

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Newsletter