Německý maloobchod tahounem srpnového růstu v eurozóně

Maloobchodníci v eurozóně zažili nečekaně dobrý srpen, který jim kompenzoval slabší první prázdninový měsíc. Po 0,4% poklesu v červenci, maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 1,2 %. Pozitivně tak překvapily analytiky, kteří dle průzkumu Bloomberg počítali s pouze 0,1% růstem. Dnešní údaj Eurostatu poukazuje na lepší poptávku domácností, která by mohla být podporou růstu ekonomiky ve třetím kvartále.

Ve srovnání se srpnem loňského roku se tržby maloobchodníků zvýšily o 1,9 %, nad očekávaných 0,7 %. Meziroční růst tak výrazně zrychlil z revidovaných 0,5 % v červenci. Obchodníkům v celé Evropské unii stoupl v srpnu obrat o 1,4 procenta meziměsíčně a o 2,5 % meziročně.

Nejvíce se tržby zvýšily obchodníkům v Německu a v Lucembursku. Největší snížení tržeb naopak zaznamenali v Rumunsku a na Slovensku. Jasný tahoun Německo zaznamenalo v srpnu nečekaně silný růst maloobchodu o 2,5 % po 1,1% poklesu v červenci.

Data o maloobchodních tržbách i přes svou kolísavost slouží jako přibližný ukazatel poptávky domácností. Ta je jedním z horších faktorů ekonomického oživování v eurozóně, které se ve druhém čtvrtletí zastavilo.

Newsletter