Německý průmysl proti vládě: Nedaňte uhelné elektrárny

Plán německého ministerstva hospodářství zdanit staré uhelné elektrárny ohrožuje pracovní místa, ochraně klimatu ale nepomáhá. ČTK to dnes řekl prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo. Vyzval vládu, aby hledala jiné způsoby, jak snížit emise oxidu uhličitého (CO2).

Ministerstvo navrhlo zdanit uhelné elektrárny starší 20 let, aby se tím snížily emise CO2. Podle připravovaného materiálu ministerstva hospodářství, jehož základní body byly zveřejněny počátkem dubna, by elektrárny měly platit 18 až 20 eur (495 až 550 Kč) za každou tunu CO2 vzniklou při výrobě.

„Svaz německého průmyslu podporuje vládní plán snížit emise CO2 do roku 2020 o 40 procent (proti úrovni roku 1990), i když je to velmi ambiciózní. Domníváme se ale, že zavedení uhelné daně není ta správná cesta k cíli,“ řekl Grillo.

Podle něj by zavedení daně způsobilo odstavení části německých uhelných elektráren, země ale zatím nemá kapacity, jimiž by je nahradila. „Musíme v tomto směru myslet v širším měřítku. Pokud odstavíme naše uhelné elektrárny a začneme dovážet proud ze zahraničních, světovému klimatu tím nijak nepomůžeme,“ řekl prezident BDI.

Prodlouží Němci život jaderné energetice?

Grillo podpořil alternativní návrh snížení emisí CO2, který se snaží prosadit hornické a elektrárenské odbory. „Místo zdanění uhelných elektráren navrhují převést část z nich na kapacitní trh, kdy by byly v pohotovosti a sloužily jako rezerva pro situace, kdy klesá výkon obnovitelných zdrojů. Tak by se podařilo dosáhnout cíle, kterým je snížení emisí, a zároveň by nedošlo k masivnímu zániku pracovních míst,“ řekl.

V souvislosti s energetickou politikou Grillo také kritizoval pomalý pokrok při stavbě vedení vysokého napětí ze severu Německa, kde se nachází většina větrných elektráren, na jih, kde sídlí velká část firem s energeticky náročnou výrobou. „Pokud toto vedení rychle nepostavíme, může se brzy stát, že budeme zadarmo rozdávat sousedům přebytky zelené elektřiny ze severu a na jihu od nich draze nakupovat jejich uhelný a jaderný proud,“ řekl prezident BDI.

Chybějící elektrické vedení ze severu na jih Německa způsobuje problémy i v sousedních zemích. Českou přenosovou soustavu přetěžují neplánované přetoky elektřiny, k nimž dochází při velké výrobě německých větrných elektráren.

Česká energetika? Až 30 procent zelené zdroje

Newsletter