Německý průmysl v dubnu obrátil k růstu, Bundesbank dnes přijde s novou prognózou

Po nečekaně silném dubnovém růstu podnikových zakázek zveřejněném včera dnes z německé ekonomiky přišel údaj o vývoji průmyslové výrobě. Stejně jako v prvním případě došlo k obratu z poklesu k růstu. Průmyslová výroba v Německu za duben (po očištění o sezónní faktory) vzrostla o 0,2 % po revidovaném poklesu za březen o 0,6 %. Růst byl nicméně slabší v porovnání s konsensem analytiků, který byl nastaven na 0,4% tempo. Meziroční tempo růstu průmyslu (po upravení o faktor počtu pracovních dní) dosáhlo 1,8 %.

Rozložení na jednotlivé složky ukázalo, že zatímco zpracovatelský sektor vzrostl o 0,1 %, stejně jako výroba meziproduktů, výroba spotřebního zboží se zvýšila o 1,1 %. Stavební výroba oživila o 1,2 % a výroba energií vzrostla o 2,7 %.

Svěží vítr do německých firem fouká ze zahraničí. Nečekaně silný růst objednávek…

Včera zveřejněné podnikové objednávky za měsíc vzrostly o 3,1 procenta poté, co v březnu, nejslabším měsíci za déle než rok, poklesly o 2,8 procenta. Údaj o průmyslových zakázkách je náchylnější k výkyvům v porovnání s čísly o průmyslové výrobě, jelikož se zaznamenávají v měsíci objednání, jejich skutečná výroba je však rozložena do celého roku.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila růst na dvojnásobných 0,8 procenta a potvrdila pozici tahouna eurozóny, jejíž ekonomika v 1Q rostla o pouhých 0,2 procenta. Eurozóna je největším obchodním partnerem Německa a dlouhodobě se potýká s nízkou inflací a nyní i klesajícím tempem růstu. ECB včera naplnila očekávání trhu a oznámila balík podpůrných opatření, včetně dalšího snížení sazeb (depozitní do záporu) a dodávek likvidity s cílem podpořit úvěrování soukromého sektoru.

Centrální banka Bundesbank varovala před přehnaným očekáváním s tím, že slušný výsledek z úvodu roku byl pozitivně ovlivněn mírnou zimou. V prosinci zveřejněná prognóza počítá s růstem německé ekonomiky o 1,7 % letos a následně o 2 % v roce 2015. Inflace by v průměru měla dosáhnout 1,3 % respektive 1,5 %. Již dnes však Bundesbank zveřejní aktualizovanou prognózu.

Newsletter