Německý průmysl žádá tvrdší postoj vůči Rusku

Svaz německého průmyslu BDI podpořil přísnější sankce vůči Rusku navzdory možným negativním hospodářským dopadům na Německo i celou Evropskou unii. Sankce by podle BDI mohly pomoci vyřešit konflikt na Ukrajině. EU minulý týden rozšířila sankce za ruský přístup k Ukrajině na řadu předních ruských činitelů.

Sankce EU se nyní týkají 87 jednotlivců a 20 organizací. Všichni mají podle agentury ITAR-TASS do letošního listopadu zákaz vstupu do EU a pokud se jejich aktiva objeví v některé evropské bance, musejí být zmrazena; evropské firmy mají s organizacemi uvedenými na seznamu zakázáno obchodovat.

„BDI i já osobně jsme dospěli k přesvědčení, že postup ruské vlády v ukrajinskému konfliktu musí mít pro Moskvu citelné důsledky,“ napsal šéf BDI Ulrich Grillo v příspěvku v německém listu Handelsblatt.

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel o víkendu podpořil další zpřísnění sankcí. Ministr financí Wolfgang Schäuble zdůraznil, že Německo musí dávat přednost mírovému úsilí před hospodářskými zájmy a přijmout nové sankce vůči Rusku, pokud to bude zapotřebí. O nových sankcích budou podle agentury Reuters již v úterý jednat představitelé EU.

Export německých firem do Ruska se v prvních čtyřech měsících letošního roku propadl o 14 procent. Podle některých podnikatelských sdružení ohrožuje pokles vývozu do Ruska zhruba 25.000 pracovních míst v Německu. „Zatím dohodnuté sankce se již začaly odrážet v německé ekonomice. Tvrdší sankce povedou k mnohem citelnější dopadům,“ upozornil Grillo.

Newsletter