Německý řadový poslanec si vydělá víc než český prezident

Německo má odvoleno. Do poslaneckých lavic Bundestagu zasedne více než 100 nových tváří. Nezískají přitom jen vliv na rozhodování jednoho z nejdůležitějších evropských států a prestižní funkci, ale také příjemnou finanční odměnu, jakou nemá ani český prezident.

Současný plat německého poslance podle serveru Finanzen100 činí 9.327 eur hrubého, tedy bezmála 243 tisíc Kč. Pro srovnání – čeští zákonodárci si v současné době přijdou „jen“ na 70.992 korun hrubého měsíčně.

Co přinesla Německu Merkelová v oblasti ekonomické reformy?

Němečtí poslanci dostávají navíc také nezdanitelné paušály na nutné výlohy spojené s výkonem své funkce v současné výši 4.318,38 eur (cca 112 tisíc Kč). Čeští poslanci mají k dispozici sedm druhů náhrad za výlohy, které mohou vyčerpat (maximálně něco přes 1,8 mil. Kč za rok, tedy 150 tisíc měsíčně) a jejichž výše však ve většině případů závisí na individuálních výlohách jednotlivých poslanců a s výjimkou náhrad na reprezentaci a cestování nejsou vypláceny přímo poslancům, ale subjektům, na něž je uzavřena smlouva.

Stejně jako v naší Poslanecké sněmovně se i německým poslancům navyšují platy v závislosti na dalších funkcích, které ve Spolkovém sněmu vykonávají. Tak například prezidentovi Bundestagu se plat zdvojnásobuje, jeho zástupci dostávají navíc 50 % poslaneckého platu. Vzhledem k tomu, že dosavadní prezident Norbert Lammert byl navíc předsedou grémia, dostával podle odhadu serveru GehaltsReporter celkem i s náhradami od poloviny loňského roku minimálně 18.650 eur (tj. více než 485 tisíc Kč) měsíčně. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček od ledna pobírá podle informací serveru iDnes hrubý plat bez náhrad těsně přes 190 tisíc Kč.

Německé volby na trzích? Žádné extrémy se (zatím) nekonají

Jako chudí příbuzní se však vedle německých zákonodárců nemusí cítit jen čeští poslanci. Platy řadových poslanců Bundestagu převyšují i příjmy českých ministrů (135.616 Kč), premiéra (190.916 Kč) a dokonce i prezidenta (236.999 Kč).

Drazí tajemníci

Další úrovní v německém parlamentním systému je post stálého tajemníka, jakéhosi resortního ředitele na ministerstvu. Existují dva druhy těchto tajemníků. Jednak jsou to úředničtí stálí tajemníci, kteří jsou nezávislí na politických stranách a kteří jsou odměňováni na základě úřednického zákona. Jejich plat činí od začátku letošního roku 13.430,70 eur (cca. 350 tisíc Kč) měsíčně. K tomu dostávají ještě navíc 135,98 eur (3.500 Kč) na každé dítě.

Pak existují ještě parlamentní stálí sekretáři, což jsou normální poslanci, kteří mohou být využiti jednotlivými ministry na svých rezortech. Ti pak dostávají vedle svého platu státního tajemníka i polovinu poslaneckého platu.

Spolek daňových poplatníků vypočítal, že jejich odměny mohou přesahovat 20 tisíc eur (521 tisíc Kč). Původně byl tento post vytvořen pro nástupce vrcholových politiků, aby se připravili na budoucí ministerské úlohy. Od té doby se s nimi však roztrhl pytel. V posledním volebním období totiž existovalo již 33 parlamentních stálých tajemníků, což odpovídá jednomu postu na každého 15. poslance.

Jak přechytračit Západ? Putin sází na vlivné a schopné prominenty

…a ještě dražší ministři

Německo nyní čeká na výběr minimálně šesti nových ministrů, protože druhá koaliční strana SPD po volbách odchází z vlády. A odcházející ministři – například dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas či ministr zahraničí Sigmar Gabriel – tím přichází také o svůj luxusní ministerský plat. Ten činí v současné době 15.311 eur (cca 399 tisíc Kč) hrubého měsíčně, k tomu navíc ještě roční paušál ve výši 3.681 eur (téměř 96 tisíc Kč).

Merkelová, Trump a spol.

Předsedkyně vlády dostává samozřejmě plat ještě vyšší. Angela Merkelová si ve funkci kancléřky vydělá 18.820 eur (490 tisíc Kč) měsíčně, tedy cca 225 tisíc eur (více než 5,8 mil. Kč) za rok. Po započtení dalších příplatků si však přijde odhadem na 290 tisíc eur (přes 7,5 mil. Kč) ročně. Tato částka, stejně jako v případě poslanců a ministrů, podléhá zdanění a odečtu sociálních odvodů. Na rozdíl od ostatních pracujících však kancléřka ušetří na odvodech na pojištění pro případ nezaměstnanosti a důchodovém pojištění.

Necelých 300 tisíc eur skutečně není skromný roční příjem, ve srovnání s jinými politickými představiteli to však zase tak obří suma není. Například americký prezident Donald Trump dostává kolem 400.000 eur (přes 10 milionů Kč). Na světové špičce šéfů vlád se však nachází singapurský prezident Lee Hsien Loong, kterému jeho funkce vynáší 1,3 miliony eur (bezmála 34 mil. Kč) ročně.

Kam za prací? Berlín je pro tech talenty přívětivou volbou

Newsletter