Německý tisk: „Češi předvedli, jak se dělá exit“ a „Czexit naruby?“

„Zatímco celý svět mluví o italexitu nebo frexitu, realitou se náhle stal úplně jiný exit – totiž czexit,“ hlásí elektronická verze německého listu Die Welt. Podle serveru, který věnoval tématu ukončení kurzového závazku ČNB poměrně dlouhý článek, se česká centrální banka po více než třech letech navázání koruny na euro dostala do situace, kdy už neměla na vybranou a „zatáhla za padákovou šňůru“.

Podle serveru ČNB nezbyla jiná možnost, protože se koruna v poslední době dostala do centra pozornosti spekulantů. „Hedžové fondy vsadily na posílení koruny 65 miliard dolarů,“ píše Die Welt. ČNB tak musela na devizovém trhu intervenovat stále silněji a bilanční suma a devizové rezervy ČR vystřelily vzhůru. „Nakonec měnovým strážcům v Praze nezbyla jiná volba, než korunu uvolnit.“

Je to tu! ČNB ukončila intervence. Koruna ve výsledku zpevnila

Přehledně: Jak šel čas s devizovými intervencemi ČNB

Češi prý předvedli, jak na to

Server srovnává „czexit“ s ukončením kurzového závazku, ke kterému v lednu 2015 přistoupila švýcarská centrální banka. Ta měla stanovený minimální kurz franku k euru, kterého se téměř tři roky držela. Nečekané opuštění závazku se tehdy postaralo o zemětřesení na finančních trzích. Euro tehdy zažilo největší propad ve své historii.

Švýcaři loni navzdory brexitu omezili devizové intervence

I „czexit“ prý byl podle serveru pro většinu účastníků trhu překvapením. Jeho dopad na trhy byl však v porovnání se švýcarským případem podstatně mírnější. „Euro ztratilo pouze vůči koruně, k dolaru se společná měna prezentovala jako stabilní. I britská libra po rozhodnutí o czexitu ztratila vůči dolaru silněji na své hodnotě,“ komentoval server vývoj na měnových trzích po exitu s poukazem na to, že Velká Británie je pro Českou republiku čtvrtou největší exportní zemí.

Analytici: Exit? Dalo se to čekat. Kde se zastaví koruna?

Češi předvedli, jak zvládnout exit i po třech letech bez větších turbulencí,“ řekla serveru Kathleen Brooks, analytička obchodní společnosti City Index. „Odpojení nemusí vždy končit tak katastrofálně, jako u švýcarského franku v roce 2015.“

Důvodem toho je podle serveru také to, že Česká republika stále patří mezi rychle se rozvíjející země a v porovnání se Švýcarskem hraje ve světové ekonomice mnohem menší roli. „Země dosahuje s v přepočtu 185 miliardami dolarů jen čtvrtinu švýcarského hrubého domácího produktu. Kromě toho je Švýcarsko jeden z vedoucích kapitálových trhů s dalece rozvětveným propojením s celým světem. Praha je naopak oblíbená maximálně u technologických firem, jako bankovní a finanční prostor nehraje v globálním měřítku žádnou roli,“ píše server.

Přesto však, upozorňuje server, musela ČR rovněž použít miliardové částky na to, aby navázání měny na euro udržela. „Spekulace na czexit byla jedním z nejpopulárnějších obchodů,“ přiznal pro server Anton Hauser, manažer fondů u Erste Asset Management, a který, stejně jako většina ostatních expertů, očekává na koruně v krátkodobém horizontu silnější volatilitu, protože „je ve hře ještě hodně spekulativních peněz.“ Z dlouhodobého hlediska Hauser počítá s tím, že „česká koruna bude z důvodu velmi dobrého fundamentálního vývoje Česka dále posilovat.“

Czexit podpoří atraktivitu celého regionu

Podle Hausera by vedle české koruny mohly vůči euru posílit i jiné měny v regionu, jako například polský zlotý nebo maďarský forint. I v těchto zemích podle něj fundamentální data hovoří pro pozitivní měnové efekty. „Zrušení měnového omezení dostává celkově region opět silněji do centra pozornosti.“

Exit naruby?

Podle serveru se nyní experti přou o to, zda „czexit“ Českou republiku oddálil více od vstupu do eurozóny či nikoli. V uplynulých letech podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) řada menších zemí zrušila svázání svých měn se světovými měnami jako je dolar nebo euro. Zatímco v roce 2008 mělo takto navázané měny 59 % členů MMF, v loňském roce to bylo už jen 43 %. Většina těch, co se rozhodly o uvolnění své měny, ji měla původně navázanou na dolar, takže s krizí eura neměly nic do činění, uvádí server.

Důvodem jsou tedy podle něj spíše silnější globální kapitálové toky, které tato měnová navázání stále testují. Pro příslušné centrální banky je pak při spekulativních útocích extrémně drahé, taková opatření udržovat a ztrácí svou nezávislost.

Podle expertů tak České republice zbývají jen dvě možnosti, píše server: Buďto vystaví korunu volné hře trhů, nebo svou nezávislost vzdá úplně a přijme euro. „Pak by právě czexit vedl k tomu, že euro(zóna) dostane s Českem svého 20. člena,“ uzavírá server.

Newsletter