Německý tisk: Schäuble čeká odchod Řeků, Merkelová neustoupí

Téma možného odchodu Řecka z eurozóny je opět hojně propírané, Berlín nevyjímaje. Vezmeme-li v úvahu poslední průzkumy i vyjádření některých vrchních představitelů eurozóny, scénář tzv. grexitu již nelze zcela ignorovat. K tomu si přisadil německý deník Bild, který bez uvedení zdroje cituje slova spolkového ministra financí Wolfganga Schäubleho, že odchod Řeků z měnové unie očekává.

Deník ale jedním dechem dodává, že kancléřka Merkelová, která je stejně jako ministr financí představitelkou CDU, chce jihoevropskou zemi v eurozóně z politických důvodů udržet. Hans-Peter Friedrich z CSU, koaličního partnera CDU, svůj postoj vyjádřil vcelku jasně: „Bez grexitu to půjde stěží. Ale lepší bolestný konec, než bolest bez konce.“

Německý ministr financí svou rétorikou Atény dlouhodobě nijak nešetří. Před týdnem prohlásil, že Řecko si z finanční krize musí pomoci samo, a nevyloučil, že by z eurozóny mohlo vypadnout neúmyslně. Nechal se ale zároveň slyšet, že Řecko „určitě není beznadějný případ“ a třeba ke konci loňského roku mělo lepší výsledky, než se v rámci mezinárodního záchranného programu předvídalo.

Schäuble: Řecko by mohlo z eurozóny odejít nechtěně

Evropská unie sice dál variantu „grexitu“ odmítá, nicméně apeluje na reformy a vzkazuje, že Atény nemohou očekávat odpuštění dluhů jen tak. Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici zdůraznil, že země musí v zavádění potřebných reforem pokračovat i přes své sociální problémy. Merkelová v noci na dnešek po další schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem uvedla, že Atény v příštích dnech předloží evropským partnerům seznam konkrétních reforem.

Přisadili si analytici Morgan Stanley, kteří varovali před rychlým zhoršováním řecké situace, snižujícími se vyhlídkami na řecký kompromis, a scénáři grexitu do půl roku (zatím) přisoudili 20procentní pravděpodobnost. Rostoucí frustraci německé veřejnosti z jednání řecké vlády v otázce řešení dluhu ukázal poslední průzkum společnosti YouGov. Podíl Němců, kteří by si odchod Řecka z eurozóny přáli, se podle něj za poslední měsíc zvýšil o 11 % na 59 %. 

Řecko bez eura do půl roku. Morgan Stanley sází 20 %

Jak zobchodovat tři možné scénáře Grexitu

Na konci února se euroskupina shodla na čtyřměsíčním prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících peněz z něj ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Ty však zatím Řekové předložili jen zčásti a zástupci dalších zemí eurozóny dávali v minulých dnech najevo, že jim s Aténami dochází trpělivost. Merkelová zdůraznila, že řecká vláda musí za reformy skutečně převzít plnou odpovědnost a soupis záměrů, který předloží, musí být úplný.

Pokud Řecko program úspěšně dokončí, obdrží od mezinárodních věřitelů zbývajících 7,2 miliardy eur. Peníze země potřebuje, v příštích dnech a týdnech ji čekají výrazné splátky jejích stávajících dluhů. 

Newsletter