Německý trh lámal rekordy, Londýn pod tíhou HSBC

Evropské akcie v pondělí vzrostly po dosažené páteční dohodě o prodloužení řeckého záchranného programu. Investoři nyní vyčkávají, jak zástupci věřitelů v Bruselu přijmou z Atén poslaný návrh reforem. Schválit ho musí tzv. trojka, tedy zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Analytici z RBC Capital Markets se domnívají, že by seznam mohl obsahovat obecné reformy týkající se daní a veřejné správy bez konkrétních fiskálních cílů, řecká vláda avizovala především boj proti daňovým únikům a korupci. Řecká burza byla dnes z důvodu svátku uzavřena.

Německé firmy střízliví, Ifo zásadně přibrzdilo

Stoxx Europe 600 posílil o 0,7 % a evropské akciové fondy si připsaly slušný příliv peněz. Německý index DAX připsal přes 0,7 %, poté co dopoledne stanovil nový rekord na 11.145 bodů. Suverénně vedly zisky společnosti Deutsche Boerse +2,7 % a Merck KGaA +2,2 %.

Ostře sledovaná HSBC zklamala ziskem. Akcie padají o 6 %

Indexy držely zisky i po lepším indexu Ifo, který poukazuje na průzkum německé podnikatelské důvěry. Důvěra se zlepšila již čtvrtý měsíc v řadě, na druhou stranu výsledky byly pro mnohé mírným zklamáním. Ukazatel Ifo se zvýšil na 106,8 a zaostal za konsensem 107,7 bodu. Francouzský index CAC 40 přidal +0,65 %, naopak britský index FTSE100 zaznamenal mírnou ztrátu 0,04 %, hlavně díky špatným výsledkům banky HSBC, které titul v Londýně stáhly o bezmála 5 % níž. 

Newsletter