Není Čína jako Čína aneb krása volného trhu

Dvě hlavní čínské burzy, šanghajská a šenčenská, si po dobu několika týdnů prochází silným výplachem. Index Shanghai Composite od svého červnového maxima spadl o více jak 30 %. Obdobně je na tom i index Shenzhen Composite, jenž od června odepsal více jak 32 %.

I přesto, že se čínská vláda snaží všemožnými způsoby tento propad zastavit, nedaří se. Nepomohlo ani pozastavení primárních emisí akcií firem vstupujících na burzu, omezení short sellingu a ani stopka obchodování s více jak 1400 tituly čínských společností. Pád i nadále pokračuje.

Avšak není Čína jako Čína. Ve druhé největší ekonomice světa existuje i menší burza nazvaná The New Third Board (NTB). Založena byla v roce 2012 přímo v Pekingu a je určená především malým a středním podnikům. Přesto, že obě její velké sestry padají pod vahou výprodejů, NTB radostně vzkvétá.

Důvodem, proč se New Third Board daří, je fakt, že se jí výše zmiňovaná opatření čínské vlády vůbec netýkají. Je tomu tak proto, že v podstatě nejde o formální burzu, nýbrž o mimoburzovní, tzv. over-the-counter, obchodní místo, jež je určené především profesionálním investorům.

Právě díky tomu si NTB prošla od začátku července masivním nárůstem emisí nových akcií od více jak 360 společností. Příkladem může být developerská forma Evergrande Real Estate, která odhalila své plány ohledně zalistování akcií fotbalového klubu, podniku zabývajícího se prodejem minerální vody a dalšího, který vlastní autorská práva k hudbě, rádiu, televizním stanicím a magazínům.

Optimismus emitentů je podpořen především minimální regulací ze strany státu. To potvrzuje Suzie Wu, generální ředitelka pekingské venture capital společnosti Tianxing. „The New Third Board je obchodní místo řízené tržními silami. Ten, kdo rozhoduje o chodu a o ceně, jsou pouze a jen sami tržní subjekty, nikoliv regulátoři,“ řekla pro server CNBC. „Bez NTB by některé z firem, které jsou součástí našeho portfolia, neměly možnost získat přístup na trh. Tím pádem by ani jejich byznys nemohl zůstat v chodu.“

Od roku 2012 se počet podniků zapsaných na NTB rapidně vzrostl. Dle informací serveru CNBC jen do června letošního roku navýšilo 577 firem svůj kapitál o hodnotě 30,3 miliardy juanů právě prostřednictvím emisi akcií na NTB. Toto číslo je více jak dvojnásobné oproti předchozímu roku, kdy 329 společností navýšilo tímto způsobem zdroje o 13,2 miliardy juanů.

V roce 2015 je tak celkem 2922 společností součástí NTB, přičemž 827 dalších stále čeká na své zalistování. V rámci expanze plánují tito čekatelé zvýšit svůj kapitál skrze burzu o více jak 58 miliard juanů. Jasně to tak podtrhuje boom poptávky po tom být součástí místa, kam se soustředí zájem profesionálních investorů.

Faktem zůstává, že oproti šanghajské a šenčenské burze si NTB prochází relativně klidným obdobím. Na to reagují dokonce i čínské firmy zalistované na amerických burzách. Některé z nich se dokonce stahují ze Spojených států a snaží se co nejrychleji dostat zpět do domácího prostředí, a to nejlépe do středu zájmu profesionálních investorů.

Skomírající rudý drak a příležitost v riziku

Newsletter