Společnost, kterou řídí, je největším výrobcem dřevostaveb v České republice a jednou z největších v celé Evropě. Staví rodinné domy, bytové domy a institucionální budovy v tuzemsku i zahraničí a čím dál více navazuje spolupráci s developerskými společnostmi. RD Rýmařov postavil přes 26 tisíc domů a za padesátiletou historii získal zkušenosti, které dnes oceňují zákazníci v Německu, Švýcarsku, Rakousku a dalších zemích Evropy. Jaká je ale aktuální situace na trhu a vyplatí se lidem ještě s pořízením vysněného domu počkat, nebo naopak nečekat a stavět co nejdříve? O tom jsme si povídali s generálním ředitelem RD Rýmařov Jiřím Buchalem.
V poslední době se v souvislosti s bydlením mluví o oživení trhu a pozitivním vývoji, který souvisí s odloženou poptávkou zákazníků. Souhlasíte?
Ten nárůst je signifikantní. A to nemyslím marketingově, ale zkrátka popisuji současný stav na trhu. Například první měsíce letošního roku se s tím loňským nedají skoro srovnávat. Stačí se podívat na inflaci v březnu 2023, kdy dosahovala 15 %, a v květnu 2024 byla 2,6 %. Nálada lidí se zlepšila a důkazem byl i letošní veletrh For Wood, kde jsme mluvili se stovkami potenciálních zákazníků, kteří mají skutečně zájem stavět. V loňském roce se lidé také zajímali, ale rovnou dodávali, že si počkají až klesnou úrokové sazby u hypoték a inflace se dostane na normální úroveň. Věděli jsme, že zájem veřejnosti o vlastní bydlení přetrvává, ale jejich obavy o další vývoj byly tehdy logické.
Kdy jste zaznamenali zásadnější nárůst poptávky?
Větší oživení bylo vidět už na podzim loňského roku. Zaprvé klesly úrokové sazby u hypoték a inflace se z březnových 15 % dostala na 7,3 % v listopadu, respektive 6,9 % v prosinci. Největší zlom nastal až po novém roce, kdy jsme viděli v praxi odloženou poptávku. Samozřejmě bude ještě trvat, než se dostaneme s poptávkou do stavu před krizí, ale oživení na trhu je opravdu viditelné.
Jaká by podle vás byla ideální výše úrokových sazeb u hypoték, která by vedla ještě k vyššímu oživení na trhu?
Pochopitelně taková, jaká byla ještě na podzim 2021, tedy kolem 2,5 %. Na takovou úroveň se ale ještě hodně dlouho nedostane, a je otázka, jestli se těmto hodnotám v dohledné době alespoň přiblíží. Když se podíváte na současný stav, tak k dalšímu poklesu už tolik nedochází a v průměru jsme na 4,7-5,2 %. Atraktivní sazby budou pro zákazníky, jakmile to začne začínat trojkou, tedy 3,7-3,9 %.
Co je tedy pro zákazníky výhodnější, vzít si nyní hypotéku s vyšším úrokem, nebo si počkat do příštího roku s možnou vidinou nižších sazeb, ale vyšších cen materiálů?
Na to se nedá odpovědět jinak, než že by to měli udělat právě teď. Dodavatelé nám avizují navýšení cen materiálů, což zatím odmítáme, ale nevíme, jak dlouho se nám bude dařit odolávat. Museli jsme, a nejspíš ještě budeme, muset zvýšit mzdy, což se nejvíce projeví letos. Úrokové sazby u hypoték jsou už i 4,5 %, ale spoléhat na to, že příští rok budou 3 % je spíše naivní. Může se to stát, ale nečekám to. Co ale poroste, budou všechny ostatní náklady, a cena domu tak bude dražší. Většina našich klientů, kteří si berou hypotéku, spoléhají na to, že ji budou po pár letech refinancovat, ale domy si kupují nyní, protože vědí, že levnější rozhodně nebudou. Je lepší koupit a zafixovat si cenu domu letos s o procento vyšší hypotékou, než ho kupovat příští rok o 5-7 % dráže a mít o procento nižší hypotéku.
O jaké domy je dnes nejvyšší zájem?
Vzhledem k portfoliu, které klientům nabízíme, se na to nedá jednoznačně odpovědět. V nabídce máme desítky domů, a navíc každý z nich si nakonec stejně zákazník z 90 % upraví podle svých představ. Nedávno jsme například stavěli individuální dřevostavbu, kterou nikde v katalogu nenajdete, a byl to dům v násobcích ceny, než si u nás klienti běžně kupují. Ceny našich domů začínají kolem 4 milionů korun a průměrná cena je někde na úrovni 5,5 milionu korun. Většinou se jedná o domy s výměrou přes 100 metrů čtverečních v dispozičním uspořádáním 4 až 5kk.
Změnil se nějak zásadně tento výběr za poslední dva roky?
Zákazníci poptávají jak klasické domy RD Rýmařov, tak i novinky, které jsme zařadili do nabídky loňský rok. Letos ve více jak polovině projektujeme individuální řešení domů, které nijak nevychází z našich katalogových. lidé se ještě více zajímají o energetickou náročnost domu, standardy, záruky apod. My ale ke všem domům dáváme v základní ceně základovou desku, fotovoltaickou elektrárnu a tepelné čerpadlo. Na konstrukci domu máme třicetiletou záruku a prakticky u všech domů až na úplné výjimky je součástí ceny také základová deska. Naším cílem je, aby byl pro zákazníky celý proces od výběru domu až po jeho realizaci co nejsnazší a řešili jen to příjemné a zbytek nechali na nás.
Jaká je hlavní motivace u lidí pro pořízení dřevostavby?
Generalizovat se ani v tomto případě moc nedá, protože každý má tu motivaci jinou. Pro někoho je dřevostavba volba číslo jedna a o ničem jiném ani neuvažuje. Pro dalšího je motivací ekologie a to, že bydlet v dřevostavbě je pro něj zkrátka příjemné. Hodně lidí si vybírá dřevostavbu kvůli rychlosti výstavby. Je opravdu rozdíl, jestli stavíte zděnou stavbu déle než rok, nebo jestli vám dům stojí za 3 týdny. To má logicky i ekonomický rozměr, protože jestli bydlíte v podnájmu, tak díky rychlosti výstavby ušetříte až statisíce za nájem, ve kterém byste musel zůstat po dobu stavby zděného domu.
Čím dál více developerů mluví o plánech na výstavbu bytových domů ze dřeva. Je to jen marketingový tah, nebo má tento způsob výstavby jiné, například ekonomické, důvody?
Někteří developeři to možná jako marketingový tah mají, ale pro nás to není nic nového. Postavili jsme už desítky bytových domů, a to jak v České republice, tak i v Rakousku nebo Polsku. Oproti celé řadě developerů s tím tak máme bohaté zkušenosti. A pravdou je, že s námi řada developerů navazuje spolupráci, čehož si vážíme jsme rádi, že nás jako zkušeného experta oslovují. Sám si myslím, že bytové dřevostavby budeme vídat čím dál častěji a brzy se i u nás stane z tohoto developmentu běžný standard. Stejné je to i na západě, tak proč by tomu mělo být v České republice jinak. V současné době připravujeme několik projektů, a to jak vlastních, tak i přímo pro zadavatele. Výstavba je výrazně rychlejší a ekologičtější. Velkou část budovy vyrobíme přímo v našem závodě v Rýmařově a na stavbu pak dovezeme jednotlivé díly, ze kterých dům postavíme. V porovnání s rodinným domem je to pochopitelně časově náročnější, ale pořád se bavíme o jednotkách týdnů, ne letech. Pro lidi žijící v okolí stavby proto nepředstavujeme velkou zátěž.
Stavíte i institucionální budovy?
Stavíme a praktické neustále se účastníme výběrových řízení měst a obcí na stavby školek, škol, hájoven, administrativních budov, sociálního bydlení a dalších staveb. Máme za sebou realizaci po celé republice i v zahraničí
Jak se vám daří na zahraničních trzích?
Historicky máme velmi bohaté zkušenosti se zahraničnímu trhy a v posledních 2-3 letech se ještě více orientujeme na Německo, Švýcarsko či Rakousko. Hodně projektů jsme postavili i v Polsku, ale ekonomicky nám dává větší smysl soustředit se nyní na západní trhy. Ve Švýcarsku jsme za poslední rok postavili několik rodinných domů a postupně si získáváme přízeň místních. Konkrétně ve Švýcarsku, ale právě i v Rakousku a Německu jsou lidé na dřevostavby zvyklí po desetiletí, někde i po staletí, a nemusíme tak bojovat s nějakými předsudky vůči dřevostavbám. U nás se to už také hodně změnilo, ale pořád to ještě není takové jako na západních trzích. Chceme proto i nadále posilovat naší značku v zahraničí.
Je vám Česká republika malá?
Jsme tady přes padesát let a postavili jsme 26 tisíc domů. Česká republika je pro nás tedy klíčová. Z hlediska byznysu si ale stavíme i další pomyslné nohy, díky kterým získáváme jako celá firma stabilitu. Jako správný krok se to ukázalo v uplynulých dvou letech, kdy prodeje v tuzemsku nerostly tak, jak jsme byli zvyklí, ale pomáhali jsme si právě vstupem do Švýcarska a rozšířením aktivit v Německu.
Na jaký obrat cílíte v letošním roce?
Stejně jako v posledních dvou letech i letos míříme obratem na 1,2 miliardy, v roce 2025 si věříme na 1,5 miliardy.
Jiří Buchal je zkušeným manažerem se zaměřením na krizový management výrobních podniků. V současné době vede výrobní závod RD Rýmařov, který patří do skupiny Progresus Invest Holding. Zároveň řídí nově vznikající energetickou divizi RD Energy zaměřující se na obnovitelné zdroje. Je místopředsedou představenstva Marina Lipno, družstvo. V minulosti působil jako finanční ředitel ve skupině RSJ a na různých manažerských pozicích v bankách HSBC a Citibank.
Než se ujal expanze jedničky na trhu dřevostaveb RD Rýmařov, řídil jako krizový manažer sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou a v Květné.
Zdroj: Roklen, RD Rýmařov