Není „oil“ jako „oil“ aneb Olivy luxusem?

Revoluce v těžbě z břidlic ani rozpory uvnitř kartelu OPEC tento trh z míry nevyvádí a producenti této komodity se mohou radovat z nejvyšších cen za šest let. Řeč je o olivovém oleji. Není „oil jako oil“. Zatímco svět sleduje cenu surové ropy, „černého zlata“, která z letošních maxim propadla o polovinu, olej z oliv vcelku prudce zdražuje.

Jde o důsledek souhry faktorů ve Španělsku a Itálii, dvou největších světových producentů se společným podílem na trhu dosahujícím bezmála 70 procent. Extrémně suché a horké počasí a škody v důsledku napadení octomilek výrazně zasáhly produkci. Ta by měla být podle odhadů Mezinárodní rady pro olivový olej (IOC) nižší i v příštím roce a to o výrazných 27 procent.

Slabší nabídka již na trh doléhá několik měsíců. Cena nejkvalitnějšího extra panenského olivového oleje v listopadu vzrostla na 4.282 dolarů za tunu, což je nejvyšší úroveň od roku 2008. „Produkce ve Španělsku je velmi, velmi slabá,“ zdůraznil Rafael Pico Lapuente z vedení španělské asociace exportérů olivového oleje.

Levnější alternativy

Hospodářská krize již snížila poptávku po tradiční potravinové surovině v trojici zemí největších producentů, jimiž jsou Španělsko, Itálie a Řecko. Propad cen ve srovnání s předkrizovou úrovní (rok 2007) dosáhl již 30 procent v případě Itálie, 4,5 procenta ve Španělsku a nejvýraznějších 41 procent v případě Řecka.

Spotřebitelé dražší olivový olej částečně již začali nahrazovat levnějšími variantami, vzhledem k poklesu cen ostatních olejnin, jimž počasí přálo. Cena sojového oleje letos propadla o pětinu, palmový olej zlevnil o 17 procent a řepkový olej o pět procent.

Souhrou vysokých cen olivového oleje a zvyšování dostupnosti jeho substitutů vzniká podle analytiků prostor pro další pokles spotřeby prvně zmíněné komodity. Do růstu její ceny by se mohla podepsat také občanská válka v Sýrii – ačkoli se většina tamní produkce spotřebuje doma, roli může sehrát psychologický faktor.

Podle prognózy IOC jako nejpovolanější instituce, klesne celosvětová spotřeba olivového oleje v příštím roce o 7 procent na 2,8 milionu tun. V případě spotřebitele číslo jedna, Itálie, by měl propad činit nejvýraznějších 16 procent na 520 tisíc tun. V těsném závěsu zaostane Španělsko, kde by poptávka měla klesnout o 3 procenta na 515 tisíc tun, zatímco spotřeba Řeků se má snížit o 6 procent na 160 tisíc tun.

Výraznější propad čeká IOC u produkce olivového oleje – pro Španělsko na méně než polovinu, tj. 825.700 tun, a pro Itálii zhruba o třetinu na 302.500 tun, nejnižší objem od roku 1991. Tento pokles může jen částečně kompenzovat rekordní úroda v Řecku a Tunisku.

Ceny olivového oleje letí vzhůru. Nejtěžší sezóna za roky

Newsletter