Není všechno zlato, co se třpytí

V záplavě negativních zpráv ohledně vývoje trhů komodit vyčnívá jedna, které se v posledních týdnech abnormálně daří. Onou „vyvolenou“ komoditou je zlato, které si od začátku října připsalo zhruba 5% růst.

Avšak není všechno zlato, co se třpytí, varuje známá americká investiční banka Goldman Sachs. Ani růst posledních dní analytický tým Goldmanů nepřesvědčil o tom, aby drahému kovu dlouhodobě důvěřoval. Ze současné úrovně lehce pod 1170,9 dolarů za unci by se cena kovu měla během jednoho roku snížit až na 1000 dolarů.

Od poloviny července si zlato připsalo bezmála 8 % (viz graf), k čemuž mu pomohlo především ochabnutí očekávání ohledně navýšení amerických úrokových sazeb. Svou roli hrála i nadprůměrně vyšší volatilita světových akciových trhů a pozvolné snižování amerických dlouhodobých sazeb, které jsou reprezentovány výnosy dlouhodobých státních dluhopisů. Stejně tak během třetího kvartálu zapůsobila i vyšší poptávka po fyzickém zlatě ze strany Číny.

Goldman Sachs však varuje, že všechny tyto fundamenty už drahý kov během příštích měsíců nepodpoří. Hlavním faktorem, vinou kterého se čeká pokles ceny zlata, je dle analytického týmu blížící se navýšení amerických úrokových sazeb. To by dle banky mělo proběhnout v prosinci letošního roku, přičemž jeho velikost by měla dosahovat 25 bazických bodů. V roce 2016 by mělo přijít další navýšení, a to rovnou celkem o 100 bazických bodů.

„Náš základní scénář pracuje s vyššími sazbami a nižšími cenami zlata, a to i přesto, že stále přetrvává riziko toho, že očekávaný pokles na zlatě bude pozdržen, pokud by Fed své sazby v prosinci nezvýšil,“ přepisuje slova Goldman Sachs server CNBC.

Stejně jako se čeká postupné navyšování sazeb, měla by se tedy sestupně vyvíjet i cena zlata. Banka předpovídá, že během příštích třech měsíců se kov dostane na 1100 dolarů za unci, během šesti měsíců na 1050 dolarů a během 12 měsíců až na rovných 1000 dolarů.

Newsletter