Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

(Ne)otřesitelná pozice Saúdské Arábie

Saudská Arábie, ještě v 50. letech jedna z nejvíce zaostalých ekonomik blízkého východu, se díky prudkému rozvoji ropného a petrochemického průmyslu vyšvihla mezi vyspělé ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt se v průběhu saudskoarabských pětiletek neochvějně zvyšoval a rostoucí ceny ropy tomu výrazně napomáhaly. A teď?

Když se podíváme na ceny ropy v posledních letech, Arabové si mohli jen mnout ruce. Nedávný velký cenový pokles díky rozvoji břidlicové těžby ve Spojených státech amerických poslal cenu ropy dolů. Saudská Arábie nechtěla za žádnou cenu přijít o své příjmy z produkce ropy, a tak těží a těží, a ceny ropy šly níže a níže. Dohody kartelu OPEC jsou ty tam a kontrola trhu s černým zlatem je mimo kontrolu.

Saudská Arábie má náklady na těžbu výrazně nižší než jsou náklady konkurentů, a tak by měla být schopná přestát i dočasně nižší ceny ropy. O Saudské Arábii se tak hovořilo jako o budoucím vítězi v této ropné obchodní válce, ale nemusí to být až tak pravda.

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Saúdové jsou příliš závislí na příjmech z ropy a tomu také odpovídá stav veřejných financí. Příjmy z ropy tvoří asi 80 % všech příjmů státního rozpočtu. Za poslední rok ale propadly ceny ropy o zhruba 50 % a toto nutně musí otřást i jinak neotřesitelnou pozicí Saúdské Arábie. Podle analytiků by měl letošní deficit veřejných financí dosáhnout 21,6 % celkového hrubého domácího produktu a příští rok 19,6 % HDP. Jaká hororová čísla v porovnání s deficity zemí Evropské Unie a konvergenčním kritériem eurozóny. Kdyby byla Saudská Arábie členem EU, Evropské komisi by hrůzou vypadaly všechny bílé vlasy.  

Takové rozpočtové schodky přiměly saúdskoarabskou vládu ke snižování výdajů a k opoždění některých projektů. Svou roli hraje také blízký ozbrojený konflikt v Sýrii. Pokud se podíváme na devizové rezervy této země, tak ty v září poklesly už poosmé v řadě. Tentokrát to bylo o 7,7 miliard dolarů na celkových 646,9 miliard. Jsou tak nejnižší za poslední téměř tři roky. Saúdská Arábie byla už varována Mezinárodním měnovým fondem, že při aktuální rychlosti růstu vládního deficitu může přijít o své veškeré rezervy během pouhých pěti let.

Bitva Saúdů s Rusy o ropu se stěhuje do střední Evropy

Olej do ohně této už tak horké země přilila ratingová agentura Standard & Poor’s, která snížila dlouhodobý rating Saúdům z AA- na A+ s negativním výhledem. Negativní výhled odráží právě nepříznivý vývoj ve fiskální rovnováze. Ministr financí reagoval na toto snížení ratingu velmi podrážděně. Reakce agentury prý nezohledňuje ohromné devizové rezervy této absolutní monarchie. Ratingové agentury se od doby finanční krize, kdy byl jejich přístup k udělování ratingů takový, jaký byl, chovají mnohem více agresivně. Podle saúdskoarabského ministra financí ale v tomto případě zašla agentura až příliš daleko.

Celosvětové hospodářství zřejmě poroste docela solidním tempem. Příjmy Saúdské Arábie z ropy se ale v nejbližších letech výrazně nezvednou. V lednu se má vrátit na trh další z konkurentů – Írán, což opět zbrzdí cenový růst černého zlata. Saúdská Arábie by měla zvážit svou vysokou závislost na ropě, jinak jí čekají nemalé finanční potíže.

Propad cen ropy: Saúdská Arábie snižuje výdaje a ruší projekty

Newsletter