Nepěkné vyhlídky pro euro, a ještě horší pro korunu?

Klíčové body

  • Evropské předstihové indikátory oslabily euro.
  • Extrémně špatná nálada panuje v německém průmyslu.
  • S oslabením eura proti dolaru by mohla oslabit i koruna.
Zdroj: Depositphotos

Evropská měna se v posledních dnech vezla na ziskové vlně. Proti dolaru krátce zpevnila až na nejsilnější hodnoty od konce února 2022, proti koruně pak byla nejsilnější od letošního ledna. Včera zveřejněná data z eurozóny však společné měně neprospěla. Pokud bychom se od nich měli odrazit, euro by nemuselo čekat nic pozitivního. A stejně by na tom mohla být i koruna.

Katem evropské měny i evropských tržních sazeb byly v pondělí zveřejněné předběžné odhady indexu PMI sektoru služeb a průmyslu. Největší negativní překvapení jsme viděli u segmentu průmyslu, kde špatným číslům vévodilo Německo s propadem pod hranici 40. Průmyslový sektor je již několik měsíců v kontrakci. Je citlivý na sazby, které navíc dále porostou, u sousedů navíc sehrávají roli i nízké stavy řek ztěžujících lodní přepravu.

Služby jsou na tom o něco lépe, pravděpodobnost zhoršení je ale vysoká. Jakmile odezní prázdniny a letní počasí, část poptávky po službách zmizí. A bude-li pokračovat ekonomické zpomalení, případně doplněné o uvolnění na trhu práce, riziko evropské recese získá opět jiný rozměr oproti současnosti. Společná evropská měna je navíc citlivá na ekonomickou výkonnost, byť to v posledních dnech nevypadá. Odchylku od dat vidíme například na kurzu eura proti měnám hlavních obchodních partnerů, který se dostal na historicky nejsilnější úrovně od 90. let.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Prostor pro eurovou korekci směrem dolů je podle nás otevřený, i díky jestřábímu Fedu, kterého se dočkáme tuto středu. Dalším rizikem jsou pozice. Správci aktiv mají dle dat CFTC rekordně vysoké short pozice na zelených bankovkách. Přijde nám, že pro dezinflaci a víru v nižší americké sazby trh přehlíží sílu americké ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg, CFTC
Zdroj: Bloomberg, CFTC

Stačí se přitom podívat na rozchod ukazatelů ekonomických překvapení z USA a eurozóny, kde jasně vítězí čísla za Atlantikem. I tak bude ECB dál zvyšovat sazby. Dosažení hranice 4 % je podle nás pořád možné. Trh s ním rovněž počítá.

Zdroj: MacroMicro
Zdroj: MacroMicro

Na poli předstihových indikátorů evropské ekonomiky se tak nerýsuje nic pozitivního. Jakmile by došlo na obrat a trh by se opět začat soustředit na makro vyhlídky obou ekonomik, rizikem by podle nás byl výprodej eura umocněný našponovanými short pozicemi a jejich potenciálním uzavíráním.

Takový scénář by nebyl ničím pozitivním ani pro korunu. Ta si prošla výprodejem na základě korekce krátkých korunových sazeb směrem dolů, navíc v rámci regionu vykazuje zvýšenou citlivost na posuny eura proti dolaru, stejně tak i amerických sazeb, což jsme viděli při jejich nedávném růstu, včetně dlouhého konce výnosové křivky. V černém scénáři je podle nás rizikem posun kurzu k hranici 24,50 za euro, což jsou hodnoty, s nimiž prognóza ČNB pracuje až pro příští rok. A je otázkou, jak by takový posun bankovní rada s ohledem na dosavadní dezinflační pokrok přijala. Zejména, pokud by šlo o prudký pohyb ve velmi krátkém čase.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1083 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1040 do 1,1151 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,09 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,73 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,02 až 24,22 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,61 do 21,89 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter