Nepřehledné obchodování na začátku týdne okoření americká inflace

Klíčové body

  • Po slabých datech z amerického trhu práce uzavírali velcí spekulanti krátké pozice na euro.
  • Horší tržní nálada a absence ekonomických dat měla na svědomí návrat hlavního měnového páru pod 1,1800 EURUSD.
  • Hlavní událostí dnešního dne bude americká inflace za srpen.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší obchodní seance se nenesla ve znamení jasnějšího trendu. Měny regionu hledaly směr, koruna si po pátečním posílení, nakonec neúspěšně, upevňovala pozici mezi 25,30 – 25,35 EURCZK. Data COT reportu Komise pro obchodování s komoditními futures ukázala na uzavírání krátkých pozic na euro. Společná evropská měna ale ztrácela a na páru s dolarem se po dvou týdnech posunula zpět pod 1,1800 EURUSD. Své ztráty nakonec odmazala a dnes znovu otevírá nad touto hranicí.

V pátek zveřejněný report o otevřených pozicích za týden končící minulým úterým ukázal nárůst čistých dlouhých pozic na euro. Samotné dlouhé pozice sice zaznamenaly kosmetický úbytek, těch krátkých v segmentu velkých tržních spekulantů ale ubylo téměř 10 %. To relativně dobře odpovídá aktuálnímu dění na trzích. Tento report již zahrnoval periodu, kdy byla zveřejněna srpnová data z amerického trhu práce. Na ně navazující nižší riziko ohlášení taperingu na zářijovém zasedání Fedu podpořilo ochotu riskovat, což vyústilo i v uzavření části krátkých pozic. Trhy však nadále vnímají, že toto zklamání začátek taperingu jen mírně oddálilo, a tak se žádná zásadní euforie na hlavním měnovém páru nekonala. To reflektuje právě minimální změna v případě dlouhých pozic na euro.

Celkově tak došlo i ke snížení celkových otevřených pozic s tím, jak trhy vyčkávají na další zásadnější kurzotvorné impulzy, které by měly nabírat na intenzitě v druhé polovině měsíce. I přes první „jestřábí“ krok ECB v minulém týdnu ohledně snížení tempa nákupů v rámci programu PEPP od čtvrtého kvartálu letošního roku se euru nepodařilo nijak zásadně posílit. Včera se společná měna po dvou týdnech vrátila pod hranici 1,1800 EURUSD, čemuž nahrává i mírně rostoucí nervozita na trzích. Fear & Greed index, který na základě několika ukazatelů hodnotí tržní náladu, od minulého týdne spadl o 20 bodů níže a z neutrálního teritoria se posunul do oblasti strachu na hodnotu 34 bodů ze sta. Euro v odpoledních hodinách ale dokázalo část svých ztrát odmazat a dnes otevírá v okolí 1,1810 EURUSD. Koruně se pak nepodařilo udržet ranní zisky, a tak dnes otevírá nad 25,35 EURCZK.

Co se týče ekonomického kalendáře, ten včera zel prázdnotou. Dnes bude o něco atraktivnější, ve zbytku týdne náš však čeká na data skoupé období. Hlavní událostí dneška bude americká inflace za srpen. Trhy očekávají, že po červencových 5,4 % bude činit cenový růst 5,3 % v meziročním vyjádření. Meziměsíční inflace by pak měla činit 0,4 %, což by byla nejnižší hodnota za půl roku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1815 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1742 do 1,1835 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,29 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,39 až 21,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter