„Nepřijali řecký návrh“. Tsipras zamával eurem i akciemi

Řecký premiér Alexis Tsipras prohlásil, že mezinárodní věřitelé – tedy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – nepřijali poslední řecké návrhy na dosažení dohody o uvolnění další finanční pomoci. Slova se rozlétla skrze agenturu Bloomberg a skokově srazila euro od úrovně 1,1230 pod 1,1190 k americkému dolaru. Zisky vracejí také evropské akciové indexy i futures na americké obchodování. Široký index evropských akcií Stoxx600 oslabil během pěti minut o půlprocento, řecký akciový index ASE ztrácí v blízkosti 4 %. Výnos na 2letém řeckém dluhopisu vzrostl o bezmála 40 bazických bodů na 21,4 procenta.

Česká koruna se k euru stále drží pod úrovní 27,20 EURCZK, na maximech od listopadu roku 2013, spuštění intervencí ČNB na koruně. Vůči americkému dolaru koruna obchoduje pod hladinou 24,30 USDCZK.

Kurzy měn real-time můžete sledovat na Roklen24

Věřitelé se podle řeckého premiéra Tsiprase postavili proti řeckým fiskálním opatřením. „To, že nepřijali (tato opatření) se nestalo nikdy dříve. Ne v Irsku, ne v Portugalsku, nikde jinde. To může skrývat dva scénáře: buď dohodu nechtějí nebo ohledně Řecka slouží specifickým zájmům,“ napsal Tsipras na svém Twitteru.

Podle činitele z řecké vlády premiér Alexis Tsipras informoval kabinet, že věřitelé obsah řeckého návrhu, který má uvolnit cestu finanční pomoci, nepřijali. Dnes se ale v Bruselu setká s prezidentem Evropské centrální banky Mariem Draghim, šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christinou Lagardeovou a prezidentem Evropské komise Jean-Claude Junckerem a tato slova nejsou výsledkem dnešní schůzky ale předcházejí ji. 

„Na dohodě kolem Řecka je ještě spousta práce,“ reagoval v Bruselu před schůzkou ministrů financí eurozóny šéf skupiny Dijsselbloem. Řecký ministr práce Panagiotis Skourletis pro lokální ERT radio uvedl, že MMF se nesouhlasí se zdaněním u bohatých s ročním příjmem nad 500 tisíc euro a celkově se mu nezamlouvají Řeky navrhovaná daňová opatření. „Dohoda bude politicky velmi složitá,“ pronesl ministr.

Podle posledních informací postaví věřitelé proti poslednímu řeckému návrhu opět svoji novou verzi dohody. Dle agentury Bloomberg jde o přepracovanou verzi návrhu, který byl shozen ze stolu tři týdny zpět.

Tsipras poslední návrh řeckých opatření oficiálně přestavil toto pondělí. Obsahuje zvýšení zdanění firem či daně pro občany s vysokými příjmy i změny u DPH tak, aby řecko splnilo fiskální cíle a obdrželo finanční pomoc. Právě směrem k fiskálním propočtům ale řecký činitel dle Bloomberg uvádí, že je věřitelé nepřijali.

Řecký parlament má s ústupky Atén problém

Jak vypadá řecký návrh? Vyšší DPH, daň pro bohaté…

Newsletter