Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Nepřijde-li šok, koruna si 19měsíční maxima pohlídá

Prudký vzestup naděje na dohodu mezi Řeckem a jeho věřiteli přináší samotný závěr týdne a zasahuje i měnové trhu. Euro se posouvá o výrazné procento a půl na hranici 1,1200 EURUSD a českou korunu k americkému dolaru vysílá na metu 24,20 USDCZK. Korunu k euru ale vývoj nevyvádí z míry. Zůstává nadosah 27,00 k euru a neopouští své nejsilnější hodnoty od listopadu roku 2013, tedy stanovení kurzového závazku na koruně k euru ze strany ČNB. Pokud nepřijde výrazný šok v podobě krachu řeckých jednání či nezvládnutí situace na akciových trzích v Asii, koruna by se nadále neměla výrazněji odchylovat ze svého nynějšího pásma mezi 27,05 až 27,20 k euru. Koruna těží jednak z příznivých čísel, přicházejících z české ekonomiky, dále z pozice bezpečného přístavu. Nová data z české ekonomiky přinesla růst zaměstnanosti a pokles nezaměstnanosti, meziroční vzestup spotřebitelských cen nejvyšší za zhruba rok a půl, na druhé straně zaostání v tempu růstu průmyslu. Kladné číslo běžného účtu platební bilance je podpůrným argumentem pro udržení se koruny na současných úrovních.

Rozuzlení Řecka ani Asie v tuto chvíli neznáme. Jaké známé události nás ale v příštím týdnu čekají a jaký je pro ně výhled? Přijde zasedání Evropské centrální banky nebo inflace v Německu.

ONLINE: Věřitelé rozhodují o řeckém návrhu reforem

„Strach a panika“: Nejprudší pád trhů v Asii od finanční krize 2008

Česká republika

V pondělí zveřejní statistický úřad odhady sklizně za červen. V úterý ČNB zveřejní základní měsíční údaje platební bilance za květen. Roklen očekává hodnotu běžného účtu platební bilance na úrovni 2,55 mld. korun.

V pátek ČSÚ zveřejní data cen výrobců za červen, předpokládáme meziměsíční pokles cen o 0,1 %, meziročně o 2,2 %. V pátek budou zveřejněny také indexy cen vývozu a dovozu za květen.

Německo

V úterý budou v Německu zveřejněny hodnoty inflace za červen. V úterý budou zveřejněny data průzkumu ZEW na současnou situaci za červenec, v červnu dosahoval hodnotu 62,9. Podobně ZEW zveřejní i data ekonomického sentimentu.

Eurozóna

V eurozóně budou v úterý – podobně jako v Německu – uveřejněna data institutu ZEW k ekonomickému sentimentu. Podobně v úterý budou zveřejněna data průmyslové produkce za květen.

Ve čtvrtek se koná měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Ta podle konsensu trhu ponechá klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Budou zveřejněna data k červnové inflaci a ke květnové obchodní bilanci.

Spojené státy americké

V pondělí zveřejní americká národní pokladna údaje svého rozpočtu, trh předpokládá hodnotu 40,5 miliardy dolarů. V úterý budou zveřejněna data maloobchodu za červen. Podobně v úterý budou zveřejněna data zásob za květen a ceny importu a exportu za červen.

Ve středu bude zveřejněn index výrobních cen za červen. Také budou zveřejněna data průmyslové produkce za červen.

V průběhu středy a čtvrtka předsedkyně rady guvernérů americké centrální banky Janet Yellenová představuje pololetní měnovou zprávu kongresovému výboru pro finanční služby ve Washingtonu a komentuje postoj centrální banky k momentální ekonomické situaci.

Ve čtvrtek budou zveřejněna první data nezaměstnanosti za červenec. Fed zveřejní data podnikatelského průzkumu na červenec, trh očekává hodnotu 11,5 bodu, tedy pokles z červnové hodnoty 15,2. Také bude zveřejněn index bydlení za červenec. Trh očekává potvrzení červnové hodnoty na 59 bodech.

V pátek budou zveřejněna data inflace za červen. University of Michigan zveřejní data spotřebitelského sentimentu na měsíc červenec, trh očekává růst na hodnotu 96,1 bodu. Budou také zveřejněny údaje k počtu zahájených staveb za účelem bydlení za červen.

Newsletter