Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Nervozita stoupá, ČNB ale ve čtvrtek nijak nezasáhne

Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 3. listopadu nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků a ekonomů. Centrální banka rovněž ve čtvrtek zveřejní novou makroekonomickou prognózu.

„Vývoj ekonomiky v posledních měsících byl vesměs v souladu s poslední prognózou ČNB ze srpna. Z toho důvodu tak nelze v nové prognóze očekávat výraznější změny, které by nutily ČNB přehodnotit svou dosavadní politiku,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Nadále očekává, že ČNB režim kurzového závazku ukonči v druhém čtvrtletí příštího roku.

„ČNB příští týden nepřijde s žádnou změnou v nastavení měnových podmínek, ani nebude konkrétnější ohledně načasování konce intervencí. V prognóze zřejmě zůstane inflace bez podstatné změny, zatímco u HDP v roce 2017 je otázka, zda ČNB lehce nesníží výhled na úroveň tržního konsensu,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ačkoli v nejbližších měsících zůstane podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka měnová politika beze změny, nervozita mezi firmami citelně stoupá. „Předmětem obav je vývoj kurzu koruny po ukončení kurzového závazku. Proto bude každá informace o načasování a způsobu ukončení kurzového závazku velmi bedlivě sledována finančními trhy i firmami. Aktivita na devizovém trhu tak může být před i po jednání bankovní rady poměrně vysoká,“ uvedl.

Viceguvernér ČNB Tomšík: Co čekat od koruny po exitu?

Bankovní rada ČNB na konci září uvedla, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Guvernér ČNB Jiří Rusnok zároveň před několika dny uvedl, že oslabování koruny prostřednictvím devizových intervencí by ČNB mohla za určitých podmínek ukončit až v roce 2018. Intervence banka zahájila před třemi roky.

To nevylučuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle něj jsou totiž nezbytnou podmínkou k ukončení intervencí i příhodné podmínky v eurozóně. Pokud ty v podobě ukončení nebo omezení nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou nenastanou, může v polovině příštího roku ČNB řešit dilema, zda ukončit intervenční režim nebo jeho nebo ukončení posunout. V takovém případě by ovšem riskovala další vlnu kritiky ze strany odpůrců politiky centrální banky, upozornil.

Čtvrtečního zasedání bankovní rady se zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

Jiří Rusnok: Intervence můžou skončit i v roce 2018

Newsletter