Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Nervozita stoupá. Má euro prostor k dalšímu poklesu?

Dnešní zasedání Evropské centrální banky by podle všech předpokladů mělo být dnem, kdy bude oznámeno odstartování v historii Evropy bezprecedentního programu kvantitativního uvolňování, za účelem nastartování churavé ekonomiky eurozóny a zejména pak odvrácení deflace, ve které se eurozóna na konci roku ocitla.

S blížícím se vystoupením prezidenta ECB Maria Draghiho roste nervozita investorů a tím pádem i volatilita na finančních trzích. Euro, které během včerejšího dne vystoupalo na úroveň 1,1679 dolarů, aktuálně obchoduje o takřka 80 bazických bodů níže na úrovni 1,16.

Podle Thomase Averilla, ředitele investiční společnosti Rochford Capital je již očekávání spuštění programu kvantitativního uvolňování zahrnuto do ceny eura a nevidí tak velký potenciál pro jeho další pokles v návaznosti na dnešní oznámení ECB.

Na druhé straně Atlantiku, dolar nadále obchoduje poblíž svých mnohaletých maxim. Momentální síla americké měny z velké části závisí na očekávání zvyšování sazeb americkým Fedem, jejichž první navýšení trh očekává v průběhu tohoto roku.

Česká koruna pokračuje ve svém dvoudenním oslabování vůči evropské společné měně. Její aktuální kurz je 27,95 a je tak na dosah psychologické úrovni 28 korun za euro. Vůči dolaru obchoduje na úrovni 24,1 korun za dolar.  

Newsletter