Nervózní Fed: Mluvme jasně o růstu sazeb a jednotně

(Aktualizováno 22:54) Obavy z vleklé nízké inflace i narůstající nervozitu kolem způsobu komunikace budoucího růstu sazeb ukázal zápis Fedu z jeho říjnového zasedání, na kterém byl ukončen program odkupů aktiv QE3. Prezident Fedu v Minneapolis Kocherlakota žádal jeho pokračování.

Americké akciové indexy reagovaly na zveřejnění dokumentu Fedu nejprve vlažným posunem výš z mírných ztrát, výnosy na amerických dluhopisech mírně klesly. Eurodolar se po skokovém růstu vrátil k 1,2540 EURUSD. Wall Street nakonec zavřela přeci jen v mírných ztrátách.

Fed hlasoval pro konec QE poměrem hlasů 9 ku 1 a zopakoval závazek držet sazby u nuly po podstatnou dobu („considerable time“). Potud jasno. Nově ale dodal vyjádření, že růst sazeb může přijít rychleji, pokud ekonomika pozitivně překvapí.

Je čas volit jiná slova

Minutes Fedu ale také dost zřetelně ukazují narůstající vnitřní nervozitu a debatu ohledně změny rétoriky Fedu. Podle vícero členů měnového výboru FOMC je na čase mluvit jasněji o tom, kdy, jak a za jakých podmínek dojde na obrat kurzu k růstu sazeb. Valná většina („most“) členů FOMC byla prozatím pro zachování rétoriky Fedu – tvrdí zápis – shodný dokument ale říká, že vícero („couple“) členů FOMC bylo pro posun k jasnějšímu komentáři růstu sazeb.

Pryč s „considerable time“

Zápis z jednání FOMC Fedu také ukazuje, že ostrá debata se vedla právě o setrvání obratu o tom, že sazby zůstanou nízko po významnou dobu („considerable time“) po ukončení QE.

Vedení Fedu se na měnovém jednání také dohodlo, že místo dosavadní publikace názorů jeho jednotlivých čelních představitelů na budoucí vývoj ekonomiky bude napříště Fed prezentovat konsensuální odhad, který jednotlivé názory zahrne do jednoho kompromisního pohledu.

Newsletter