Nervózní i trpělivý Fed. Došlo na kosmetické snížení sazeb

Fed včera nepřekvapil a ponechal úrokové sazby beze změny. Šéf Fedu Jerome Powell nereagoval na různé poznámky prezidenta Donalda Trumpa, který centrální banku opakovaně kritizuje. Bankéře dříve několikrát vyzval, aby úroky nezvedali a nesnižovali hospodářský růst americké ekonomiky. Jistý pokles se ale přeci jen dostavil. Na 2,35 procenta z 2,4 procenta totiž Fed snížil úrok, který platí banky za nadměrné rezervy.

Fed chce tímto krokem zajistit, aby hlavní jednodenní sazba zůstala v stávajícím cílovém pásmu. Powell během tiskové konference zdůraznil, že toto kosmetické snížení ale není měnově-politickou akcí. Bankéři se obávají hlavně současné mírné inflace. Ta pokračuje v poklesu pod dvouprocentní cíl stanovený Fedem. 

„Americká centrální banka považuje současné parametrické nastavení měnové politiky za vyhovující ekonomickým podmínkám. Ze slov Jeroma Powella vyplývá, že pozitivně vnímají posun v měnové politice ostatních centrálních bank, odložení brexitu a pokrok ve vyjednávání obchodní dohody mezi USA a Čínou,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.

Z čistě domácích veličin vidí Fed podle Šoltése pozitivně silnější trh práce. „Obavy tak představuje především slabší dynamika spotřebních cen. Nejenže inflace zůstává pod dvěma procenty, ale pravděpodobně nejde jen o slabé ceny energie. Pokud by se nízká míra inflace ukázala jako vytrvalá, přišly by změny v měnové politice. Přestože Fed nyní nevidí nutnost měnit parametry měnové politiky, nová data mohou poskytnout impulz pro změnu,“ míní Šoltés.

Dolar po zveřejnění rozhodnutí Fedu nejprve krátce oslaboval, pak ale otočil a zamířil k úrovni 1,1200 EURUSD. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1207 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,60 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1160 do 1,1242 EURUSD.*

Dnes bude o měnové politice rozhodovat také Bank of England. Sazby by se v Británii měnit neměly. Z dat dnes budou zveřejněny například německé maloobchodní tržby, indexy aktivity průmyslu v několika zemích. Na druhé straně oceánu pak nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, tovární zakázky či zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.   

V Česku by se dnes sazby naopak zvednout mohly. Trh čeká růst základní úrokové sazby na 2 % ze současné úrovně 1,75 procenta. Loni bankovní rada České národní banky zvýšila sazby celkem pětkrát. 

Z komentářů hned několika centrálních bankéřů vyplývá, že sazby by na počátku května mohly opravdu růst. Na posledním zasedání pro „hike“ opět hlasovali Vojtěch Benda a Aleš Michl. Dnešního zasedání se zúčastní všech sedm centrálních bankéřů. ČNB dnes také představí novou makroekonomickou prognózu.

Podle analytika skupiny Roklen Jana Berky hovoří pro vyšší úroky například akcelerace inflace až ke stropu horního tolerančního pásma ČNB. Robustní inflační tlaky v domácí ekonomice tak pravděpodobně přispějí k tomu, že aktualizovaná prognóza ukáže o něco vyšší čísla než její předchozí verze. Důležitou roli v tomto směru sehraje i neposilující kurz koruny. Zatímco únorový výhled centrální banky pracoval se zpevněním domácí měny během druhého kvartálu směrem k průměrné hodnotě 25,20 za euro, skutečnost ukazuje mnohem slabší hodnoty. A nečekáme, že by se domácí měna vydala cestou, jak ji vidí ČNB, tj. posílení letos až pod hranici 25,00 za euro.

„Tyto vnitřní faktory nahrávají vyšším sazbám. Existují sice i vnitřní nejistoty, které na posledním zasedání zmínil sám guvernér ČNB Jiří Rusnok, jako je například slabší spotřeba a pomalejší vývoj mezd, jedná se však o „stará“ čísla (první kvartál), která výše zmiňované proinflační faktory ovlivňující výhled cenového růstu nepřebijí,“ poznamenal Berka.

Česká měna se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,63 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,74 až 23,00 USDCZK. Z dat dnes bude zveřejněn Markit PMI index aktivity v průmyslu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter