Nespokojená Hillary mění štáb i strategii

AKTUALIZOVÁNO – Hillary Clintonová je nespokojená s prací svého volebního štábu. Po primárkách v New Hampshire chce změnit jeho složení i strategii. Na svých webových stránkách to napsal list Politico. Uchazečka o demokratickou nominaci do souboje o prezidentský úřad podle předpokladů v dnešním hlasování v New Hampshire prohraje s protikandidátem Berniem Sandersem. Celostátně nad ním ale v průzkumech vede.

V dalším souboji o nominaci své strany do boje o Bílý dům se utká také devět republikánských politiků. I když jsou volební analýzy v předpovědích opatrné, favoritem republikánů je miliardář Donald Trump. Primárky v malém státě na severovýchodě USA o konečném výsledku nominací nerozhodnou, zpečetit by ale mohly osud republikánských politiků, kteří v předchozím hlasování v Iowě neuspěli – hlavně Jeba Bushe, Johna Kasiche a Chrise Christieho. Neprorazí-li ani v New Hampshire, mohou se dalšího boje vzdát.

Kandidaturu v listopadových prezidentských volbách nevyloučil bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. Úroveň debaty během volební kampaně označil v rozhovoru s deníkem Financial Times za „zoufale banální“ a „urážku voličů“. Pokud by se třiasedmdesátiletý Bloomberg ucházel o úřad hlavy státu, činil by tak jako nezávislý kandidát.

Clintonová svou volební taktiku koordinuje s manželem Billem, bývalým americkým prezidentem. S dosavadním průběhem kampaně jsou prý tak nespokojeni, že chystají změny. Zdrtil je podle amerického listu hlavně výsledek nominačního souboje v Iowě, kde favorizovaná Clintonová porazila svého levicově orientovaného soupeře Sanderse jen velmi těsně.

 

Hillary Clintonová bojuje o hlasy v New Hampshire. Bernie Sanders má ale solidní náskok. Ve vyostřené debatě se oba demokratičtí kandidáti na post šéfa Bílého domu pohádali.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 5. únor 2016

 

Clintonovi chtěli původně volební strategii upravit až po primárkách v Jižní Karolíně a Nevadě, ale dosavadní průběh je přesvědčil, že zasáhnout je třeba ihned. Politico s odvoláním na informované zdroje tvrdí, že spíš než vyhazov některých osob čeká volební tým doplnění o nové lidi. Zapotřebí je prý prozíravější strategie. „Zatím žádná panika, ale je nutno upravit tyto problémy okamžitě,“ citoval list zdroje z volebního štábu.

Bývalá první dáma chybovala v tom, že neurčila ústřední osobu odpovědnou za hlavní linii volební kampaně a připustila překrývání pravomocí a chaotické rozhodování. Výsledkem jsou zmatená poselství voličům. Nynější prezident Barack Obama ve svých dvou vydařených kampaních takovou chybu neudělal, a výsledkem byla soustředěně vedená kampaň utvářená s vědomím krátkodobých a dlouhodobých plánů, napsal list Politico.

 

Newsletter