Nespokojená raketa Twitter -12 %! Sazby Fedu +0,1 %?

AKTUALIZOVÁNO: Na Wall Street bylo pořádně rušno. Postaral se o něj svěží vzestup celého trhu, prudký růst akcií sociální sítě Twitter před výsledky i bezprostředně po nich, avšak následně o to prudší propad, a sázky na to, co udělá Fed, jehož měnový výbor dnes zasedá prvním dnem ze dvou a zítra vynese své měnové rozhodnutí – na trhu se spekuluje o symbolickém růstu sazeb.

Bilance úterního obchodování na Wall Street zní: S&P 500 +1,2 %, DJIA +0,1 %, Nasdaq +1 %. Doping akciím poskytlo oživení cen ropy i čínských akcií, zmítaných na horizontu posledních týdnů prudkým propadem.  Energetický sektor v S&P 500 indexu zareagoval 3% růstem. Ropa WTI zpevňuje o více jak procento do blízkosti 48 dolarů za barel, Brent už pouze 0,3 % nad 53 dolarů za barel. Dolar zpevňuje o totéž co Brent proti euru na aktuálních 1,1060 EURUSD.

Z americké ekonomiky dnes přišla smíšená čísla. Růst cen na realitním trhu v zásadě naplnil očekávání, studenou sprchou či nejméně otazníkem je ale statistika o propadu vlastnictví domů a bytů Američany, na dno od roku 1967. 

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pak v červenci utrpěla nejprudší pokles za čtyři roky. Dostala se tak na nejnižší úroveň od loňského září, vyplynulo ze statistik Conference Board.  Index spotřebitelské důvěry se v červenci snížil na 90,9 bodu z červnových 99,8 bodu. Klesl podíl respondentů, kteří v příštích měsících očekávají zlepšení podmínek na trhu práce. Zvýšil se naopak podíl těch, kteří se obávají poklesu nabídky pracovních příležitostí. Američany dle ekonomů zasáhlo zdražení benzínu a vývoj důvěry by mohl ztlumit tempo růstu spotřebitelských výdajů v americké ekonomice.

Z akciových titulů, které reportují kvartální výsledky, na sebe pozornost strhl Twitter. Ve druhém čtvrtletí vydělal 7 centů na akcii při tržbách 502 milionů dolarů při očekávání dle analytiků v anketě Reuters 4 centy a 481 milionů dolarů. Akcie vylétly o 5,3 procenta už v řádném obchodování před výsledky, o dalších téměř 6 procent nad 38,60 dolaru za akcii v prodlouženém obchodování. Následně titul koketoval s úrovní 40 dolarů za akcii, aby obrátil k prudkému propadu a v tuto chvíli (29. 7. 12:23) v premarketu amerického obchodování propadá o 11,7 procenta k 32,3 dolaru za akcii.

Šéf firmy Jack Dorsey byl přesto na sebe i firmu přísný: „Výsledky jsou pokrokem v monetizaci, ale nejsme spokojeni s růstem návštěvnosti. Abychom vytěžili celý potenciál Twitteru, musí se dařit tři věci. Těmi jsou provozní přísnost, zjednodušení a zrychlení služby a lepší komunikace. Kdoví, jestli se i šéf Twitteru dnes setkal s nefunkčním sdílením nebo vkládáním fotografií v rámci sítě Twitter tak, jak jsme jej odpoledne registrovali v Roklenu.

Reklamní příjmy sociální sítě meziročně vylétly o 63 procent na 452 milionů dolarů, očekáváním Wall Street bylo 426 milionů dolarů (konsensus StreetAccount). Průměrný měsíční počet aktivních uživatelů (MAU) se meziročně zvedl o 12 procent na 304 milionů při konsensu trhu 310 milionů. Zde je i důvod sebekritiky šéfa firmy.

Jack Dorsey vyjádřil nespokojenost nad tím, jak nové produkty, které Twitter vyvinul, nejsou schopny povzbudit návštěvnost nebo interaktivitu uživatelů sítě. Na odchodu z Twitteru je klíčová osoba product managementu, Christian Oestlien, a to do YouTube. Do Dropboxu odchází Todd Jackson, který vedl tým, mající na starosti obsah.

Vedle akcií Twitter rostly po přesvědčivém překonání očekávání také akcie Gilead Sciences a naopak propadákem s odpisem 15 % hodnoty byly po nečekané ztrátě akcie Yelp.

Zajímavá sázka padá z úst některých analytiků, ale i samotného vývoje futures ohledně zítřejšího výstupu z jednání měnového výboru (FOMC) Fedu. Měnový stratég Khoon Goh z ANZ pro CNBC upozornil, že trh zapracoval růst sazeb Fedu o zhruba 0,1 procenta. Stratég S&P Capital IQ Sam Stovall to potvrdil, ale zároveň upozornil, že růst či pokles úroků, který by nebyl dělitelný nejméně čtvrt procentem, tedy 25 bazickými body, se v historii Fedu dosud nikdy neodehrál. „Nikdy během 179 změn sazeb od roku 1934,“ poznamenal. Dojde na něco takového ve 180. případě 29. července 2015? Připomeňme uniklý dokument, který měl zůstat tajný a který naznačil, že výhled sazeb Fedu je konzistentní buď s jedním (s takovouto variantou srpnového rozhodnutí klidně dvojí) zvýšením sazeb hned v září, nebo nejméně dvojím později v letošním roce. 

Newsletter