Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nešťastné ekonomiky v zajetí inflace a nezaměstnanosti

Rostoucí inflace je v tomto roce pro globální ekonomiku větším strašákem než nezaměstnanost. To je závěr Misery indexu, který sestavuje agentura Bloomberg. Ukazatel se zaměřuje na roční výhled nezaměstnanosti a inflace celkem 66 světových ekonomik. Kdo je „vítězem“ v kategorii nejvíce nešťastné ekonomiky? I pro tento rok je to Venezuela, nejvíce spokojení pak mohou být obyvatelé Thajska.

Jihoamerická Venezuela se umístila v indexu na prvním místě už počtvrté v řadě. To není vzhledem k tamní hyperinflaci příliš velkým překvapením. Horší zpráva, které si může venezuelská vláda všimnout, je třikrát vyšší (tedy horší) skóre ve zmíněném indexu. Dobře jsou na tom naopak jihovýchodní asijské země jako Singapur a Thajsko, tamní obyvatelé podle indexu žijí v ekonomicky stabilním prostředí. U druhé jmenované ekonomiky však musíme brát výsledky mírně s rezervou, jelikož výpočet thajské nezaměstnanosti je dosti unikátní.

Podle dat Bloombergu si pohoršilo například Rumunsko a Saúdská Arábie. Lépe na tom je naopak Mexiko, kde se daří inflaci krotit. Pro letošní rok se očekává, že mexický index spotřebitelských cen vzroste o 4,1 procenta, což by odpovídalo meziročnímu zpomalení o téměř dva procentní body z předchozích 6 procent. Nezaměstnanost by se měla držet na úrovni kolem velmi nízkých tří a půl procenta. Stejně jako u Thajska, i v případě Mexika ale existuje jeden háček ve výpočtu. Mexiko totiž nepočítá do statistik o nezaměstnanosti asi 60 procent pracovníků z tzv. „neformálního“ sektoru.

Do Thajska a bez hotovosti? Ano, i díky Číňanům

Misery index spoléhá na starou ekonomickou premisu, že nízká inflace a nezaměstnanost svědčí o tom, jak dobře se ekonomice daří a jak se lidem v zemi žije. Není to však jednoznačné. Nízké ceny mohou být například i znakem slabé poptávky.

Výsledek letošního vydání celkově signalizuje pozitivní globální vývoj. Ekonomové předpovídají růst světové ekonomiky v roce 2018 o 3,7 procent, což je shodné číslo, kterého jsme byli svědky i minulý rok.

V indexu si velmi dobře vedou asijské ekonomiky. Ani jedna z nich se neocitla v desítce nejvíce nešťastných. Ostatní kontinenty byly na pomyslné – negativní – špičce zastoupeny zhruba ve stejném počtu. Druhá největší ekonomika světa, Čína, si oproti roku 2017 mírně pohoršila. V Číně se totiž letos čeká zrychlení inflace z loňských 1,6 procent na 2,3 procenta.

Zoufalý Maduro. Venezuelská státní kryptoměna nadšení nesklízí

Newsletter