Netflix pro všechny!

Stejně jako současná makroekonomická situace má jasnou řeckou mediální hvězdu, ve světě akcií si tento přídomek tento týden vzala společnost Netflix (NFLX).

Americký poskytovatel streamovaného mediálního obsahu je zcela jednoznačně hvězdou i investorskou, přinejmenším tento rok, kdy akcie pomalu zdvojnásobily svou hodnotu – před otevřením pátečního obchodování byl ukazatel růstu zisku od počátku roku na úrovni 94,44 %. A to se během týdne dostal v intradenním obchodování tento ukazatel i přes 100 %, kdy akcie stála 706 dolarů.

1 ku 7

Akcie, která patří aktuálně na Wall Street k nejdražším, dostane v červenci trochu více letní sestřih. Management společnosti se rozhodl, že rozštěpí počet akcií na trhu v poměru 1:7. Formou takzvaného stock splitu pak dostane každý investor ke každému kusu akcie, který bude držet při závěru trhu 2. července, 6 dalších. Nový balík akcií pak bude doručen 14. července a cena za kus by se měla teoreticky pohybovat na sedmině původní hodnoty. Sníženou cenou se snaží společnost přiblížit menším investorům, stejně jako nedávno Apple nebo Google.

Cena a hodnota

Učebnice tvrdí, že by se nemělo měnit nic než měřítko osy y u grafů ceny akcie Netflixu. Protože se nemění fundament společnosti neboli její vnitřní hodnota, nemělo by toto oznámení žádným způsobem hýbat současnou cenou akcie. Lze si snadno představit, že například poměr P/E, který dělí cenu akcie (očekávaným) ziskem na akcii, zůstane nezměněný.

Jenže akcie na úterní zprávu reagovaly sprintem vzhůru hned při nejbližší příležitosti. Jelikož to byla jediná kurzotvorná zpráva dne, je zjevné, že investoři reagovali právě na ni. Například jeden z analytiků Bank of America Merrill Lynch se ve středu ráno vyjádřil, že štěpení bude pro akcie přínosné, třebaže se vnitřní hodnota firmy nezměnila. Svým způsobem tak předpokládá, že menší investoři budou stádovitě nakupovat nominálně levnější akcie a vlastně je nadhodnocovat, třebaže k tomu nevedou změny ve fundamentu.

Carl Icahn říká „dost“

Stejný den pak v čase, kdy se akcie obchodovala na historickém maximu 706,24 dolarů, investorský guru Carl Icahn oznámil, že se zbavil posledního balíku akcií, které měl, za 590 milionů dolarů. Titul se pak vydal jižním směrem opět pod 700 dolarů.

Ve svém tweetu Icahn naznačuje, že se jeho pozornost se bude upínat k společnosti Apple, ve které již nyní drží podíl v hodnotě 6,6 miliardy dolarů. Třebaže má jeho účet na 230 tisíc sledujících uživatelů a mohlo by se spekulovat, že se snaží manipulovat trhem.

Některé z komentářů na Twitteru investora právě z tohoto osočují a říkají, že se Icahn snaží přimět ostatní k nákupům s tím, že se pak za lepších podmínek bude zbavovat své miliardové investice. Pokud takovýto motiv Carl Icahn opravdu má, se těžko dozvíme, zatím ale akcie Applu od té doby nerostly.

Investoři se přece chovají racionálně a nedá se očekávat, že by zbrkle reagovali na podobné zprávy, a tudíž má Carl Icahn smůlu. Nebo právě naopak?

Newsletter