Neúnavná koruna se po třech měsících vrací k 26,00 za euro

Klíčové body

  • Koruna si od korekce z minulého týdne připsala dalších 40 haléřů.
  • Forwardový trh očekává efekt konce roku i letos.
  • Německá ekonomika je už pouze o 4 procenta níže než před rokem.
Depositphotos

Evidentně překoupená koruna pokračuje v posilování společně s dobrým tržním sentimentem. Po prvotní vlně silného pohybu směrem k levnějšímu euru a menší korekci v rámci minulého týdne domácí měna přidala dalších 40 haléřů zisků.

Koruna se na hodinovém, čtyřhodinovém i denním grafu v rámci měnového páru EURCZK včera vrátila do přeprodaného teritoria. Během dne pokračovala v trendu posilování a připsala si dalších 15 haléřů k dobru. Technická analýza nepřináší žádné signály ohledně obratu trendu, domácí měna se tak dál poveze na vlně dobré tržní nálady.

Cenový vývoj se od minulého týdne zformoval do medvědího kanálu a po krátké přestávce se vydal směrem k 26,00 EURCZK. Začátkem tohoto týdne se mu podařilo stabilně udržet pod 26,32 EURCZK, což je support tvořený 78,6% Fibonacciho úrovní z poprázdninového oslabení koruny. Včerejší vývoj na devizových trzích kurz koruny s eurem zároveň poslal pod klesající trendovou linii tvořící spodní hranici formace klesajícího klínu. Té sice v rámci klesajícího trendu nelze přikládat zásadní důležitost, ale právě tato linie by se mohla stát rezistencí pro dnešní den. Další hranici odporu na malém prostoru pak bude tvořit horní hranice medvědího kanálu a výše zmíněná 78,6% úroveň Fibonacciho retracementu.

Koruna tak sice zůstává dobře naladěna, nicméně prostor pro její další zisky je omezený. S blížícím se koncem roku na horizontu týdnů pravděpodobně budeme sledovat značnější korekci v rámci tohoto měnového páru. Takovému výhledu by hrál do karet i efekt konce roku, který se tradičně projevuje v oslabení domácí měny. Měřitelnost jeho vlivu však bude v letošním volatilním prostředí náročná a pokud bychom se dočkali značnějšího oslabení, nelze všechnu váhu přisuzovat právě tomuto efektu.

Při pohledu na vývoj forwardových bodů tříměsíčních a půlročních splatností v průběhu letošního roku je ale vidět, že alespoň termínový trh s tímto efektem pro letošek znovu počítá. Šestiměsíční forward k 29. červnu zaznamenal denní propad o 23 bodů a ten tříměsíční k 29. září se oproti předchozímu pracovnímu dni snížil o 18 bodů. Při dnešním pohledu na forwardový trh a data okolo konce prosince a začátku ledna je stále vidět chvilkový propad. Přítomnost tohoto efektu zde tedy nadále přetrvává, nicméně postavení spekulace na krátkodobé oslabení koruny závěrem roku v dnešním prostředí vysoké volatility a náchylnosti na globální dění není ideálním nápadem.

Co se týče aktuálního dění, včera měla v ekonomickém kalendáři hlavní slovo německá data. Konkrétně dobrý výsledek HDP za třetí kvartál, který skončil na 8,5 % (Q/Q), tedy o 0,3 p.b. nad předběžným výsledkem. Meziročně se pak německá ekonomika nachází o 4 % níže. Po pondělních PMI indikátorech, které dopadly hůře než v říjnu, ale lépe, než trhy čekaly, měl stejný výsledek i včerejší IFO index podnikatelského klimatu. Dnes budeme sledovat výsledky HDP na druhé straně oceánu, odkud přijdou také data ohledně říjnových zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Ve včerních hodinách pak budou zveřejněny Fed Minutes.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1906 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1805 do 1,1912 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,14 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,13 až 26,31 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,90 až 22,19 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter