Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Neúnavný dolarový býk

Poté co dolar v pátek posílil vůči euru o takřka 200 bodů, dnes americká měna mírně oslabuje, s kurzem vůči euru dosahujícím úrovně 1,1350 dolaru za euro. Hlavním katalyzátorem pro páteční rozsáhlý nárůst dolaru bylo zveřejnění dat z amerického trhu práce, jež ukázala na tamní pokračující oživení. To rozvířilo spekulace ohledně načasování zvyšování sazeb americkým Federálním rezervním systémem. Podle mnohých analytiků by měsícem, jenž přinese první zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou od roku 2006, mohl být letošní červen. To by se zákonitě mělo promítnout v ceně dolaru, jenž by měl dále posilovat vůči většině měn vyspělých ekonomik.

Divergence centrálních bank byla a je koneckonců hlavním hnacím motorem pro cenové směřování na devizovém trhu v posledních měsících. Zatímco Fed ukončil svůj program kvantitativního uvolňování již během minulého roku a míří, jak již bylo zmíněno, k navýšení svých základních úrokových sazeb, v Evropě bylo v minulém měsíci ohlášeno započetí programu QE a v Japonsku se spekuluje o expanzi již poměrně rozsáhlého odkupu dluhopisů. To vede k nevídaně silnému býčímu trendu na dolaru a ústupu jak eura, tak japonského jenu.

Česká koruna dnes zaznamenává nebývale volatilní seanci. Vůči dolaru sílí na momentálních 24,35 koruny za dolar. Vůči euru obchoduje na úrovni 27,65 koruny za dolar. 

Newsletter